Kedi Sahiplenmeye Hazır Mıyım?

Kedi Sahiplenmeye Hazır Mıyım?

Bir kediyi evlat edinmek oldukça büyük bir deneyim. Unutulmaması gereken şey ise; evcil dostlarımızın bir eşya değil, bir 'can' olduğu ve onları asla terk etmememiz gerektiği. Bu nedenle evcil hayvan sahiplenmeden önce kendinizi bir teste sokun ve aşağıdaki 7 soruyu kendinize sorun.

1- Masraflarını karşılayabilir miyim?

Elbette evcil hayvan satın almıyor, sahipleniyoruz hatta evlat ediniyoruz. Ancak evcil hayvanların da en az insanlar kadar ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlar bazen oldukça masraflı olabiliyor. Bir kedi sahiplenmeden önce aylık bütçenizi göz önünde bulundurun. Veteriner masraflarını karşılayabilir misiniz? Kaliteli mama alabilir misiniz? En önemlisi de; bunları düzenli olarak aksatmadan yapabilir misiniz?

2- Evcil hayvanla ilgilenecek yeterince vaktim var mı?

Evcil hayvanlar süs eşyası değildir. Onları sahiplendiğiniz zaman evin bir köşesinde kendi kendini idare etmeye çalışmasına izin vermemelisiniz. Onunla bir çocuk gibi ilgilenmeniz gerekir. Bunun için de yeterli vaktiniz olmalı. Evcil hayvanınızı dışarı çıkarıp gezdirecek, onunla oyunlar oynayacak ve bakımını yapabilecek yeterince zamanınız olmalı.

3- Ev sahibim evcil hayvana izin veriyor mu?

Evcil hayvan sahiplerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan birisi, apartman yönetiminin veya ev sahibinin evcil hayvana izin vermemesi. Ne yazık ki çoğu kişi bu durumu evcil hayvanını alıp eve getirdikten sonra öğreniyor. Sonuç ise sevimli dostumuzun tekrar barınağa dönmesi oluyor. Böyle üzücü bir durumla karşılaşmamak için, sahiplenmeden önce ev sahibinize danışın ve iznini alın.

4- Hazır mıyım?

Evcil hayvan sahiplenmeden önce, gelecek 10 yılınızı onunla geçireceğinizi kendinize hatırlatın. Düzeni oturmamış biriyseniz ve önünüzü göremiyorsanız, evcil hayvan sahiplenmeyi bir süre daha erteleyebilirsiniz. Unutmayın; sahiplendikten sonra hayatınızın bir parçası haline gelecekler.

5- Yardıma ihtiyacım olduğunda destek alabileceğim bir yer var mı?

Diyelim ki yurt dışına çıkacaksınız ve günlerce eve dönmeyeceksiniz. Evcil hayvanınıza bu süreçte bakabilecek güvenilir biri var mı? Siz yokken evinize gelip kedinize mamasını verecek, onunla ilgilenecek ya da köpeğinizi gezmeye çıkaracak bir kişinin mutlaka bulunması gerekiyor.

6- Evcil hayvanım için yaşam tarzımdan vazgeçebilir miyim?

Evcil hayvanınız için yaşam tarzınızdan ne kadar ödün verebilirsiniz? Mesela köpeğiniz yada kediniz evde yalnız kaldığı için arkadaşlarınızla çıktığınız eğlenceden erken ayrılıp eve gelebilir misiniz? Bu sorulara dürüst bir şekilde cevap verin. Eğer yaşam tarzınızı değiştirmeyi göze alıyorsanız, evcil hayvan sahiplenmeye olumlu bakabilirsiniz.

7- Onu sonsuz sevebilir miyim?

Bir kedi evlat edindiğinizde o artık ailenizden biri olur. Onun sizi her koşulda sonsuz seveceğini biz Kediciler zaten biliyoruz. Siz tüm yaramazlıklarına rağmen onu koşulsuz seveceğinize eminseniz bir kedi ebeveyni olmaya hazırsınız demektir.

Keditörün Önerisi

Kedim Neden Mama İstiyor?

23.01.2022

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kedilerin Kusma Sebepleri

20.11.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kedilerin Gizli Dili

07.11.2021

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz? Kediler insanlar gibi cümleler kuramaz belki ama ...

Kediler Alemi

Kediler Ve Rüyaları

02.11.2021

Uyurken hızlanan göz hareketleri, çıkardıkları ilginç sesler, seğiren bıyıkları ve ...

Kediler Neden Isırır?

01.11.2021

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER