Bir Kedinin Mutlu Olması İçin Neye İhtiyacı Vardır?

Bir Kedinin Mutlu Olması İçin Neye İhtiyacı Vardır?

Bir kedinin mutlu olup olmadığını söylemek her zaman kolay değildir. Bazı kediler mırıldanarak ve sokularak sevgi gösterirler. Bazıları daha çekingendir, bu nedenle seslerini ve davranışlarını yorumlamak daha zor olabilir. İster ilk kez bir kediyle yaşayacak olun, ister deneyimli bir kedici olun, kedinizi mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bu 6 faydalı ipucu işinize yarayacak.

Mükemmel uyku yerleri yaratın

Kediler uykuyu sever. Bu yüzden onlar için mükemmel uyku yerleri oluşturarak kedinizi rahat ettirin. İşte birkaç fikir:
Pencere pervazına bir yastık veya battaniye koyun. Ayrıca, kedinizin gün boyunca uyuklayabileceği veya kestirebileceği güneşli bir pencerenin yanında yastıklı bir uyuma yeri kurabilirsiniz.

Bir bahçeniz varsa, kedinizin orada nerede uyuyabileceğini düşünün. Biraz gölge ve kuru, korunaklı bir yer bulmak iyi bir fikir olabilir.

Kedinize oyuncaklar sunun

Kediler oyun oynamayı severler. Çeşitli oyuncaklar,  kedinizin doğal içgüdülerini ve merakını harekete geçirecektir. Bu konuda sayısız varyasyon var; avlanmak için oyuncaklar, dokunmak için, etkileşimli oyun için ve çok daha fazlası.. 

Kedi oyuncağını kendiniz de yapabilirsiniz. Basit bir top, kedileri uzun süre meşgul eder çünkü patileriyle dürtebilir ve fare gibi saldırabilirler. Birçok kedi, bir çubuğa veya kapı koluna bağlı ip veya kurdele ile oynamayı sever. Kedinizin dolaşma ve hatta kendini boğma riskine maruz kalmaması için ipin her zaman sabitlendiğinden emin olun.

Kedinize yer açın

Şimdiye kadar fark etmiş olabileceğiniz gibi, her kedi özel alana ihtiyaç duyar. Temel ihtiyaçları için kendilerine ait kalıcı bir yere sahip olmayı severler. Bir sepet, temiz bir kum kabı ve tırmanabileceği, oturabileceği ve üzerinde uyuyabileceği büyük bir tırmalama direği ile kediniz için ayrı bir alan oluşturun. Doğası gereği, kediler dünyayı yukarıdan görebildikleri ve orada rahatsız edilmeden uyuyabildikleri zaman tırmanmayı ve kendilerini güvende hissetmeyi severler. Kediler tuvaletlerinin yakınında yemek yemeyi sevmediği için mama ve su her zaman farklı bir alana kurulmalıdır. 

Balkon harika bir gözetleme noktasıdır, ancak aynı zamanda güvenli olmalıdır. Kedinizin kaymaması veya korkuluğun üzerinden atlamaması için kediye dayanıklı bir çit koyun. Tel yada kedinizin tırnaklarıyla yırtamayacağı naylon ağlar ile güvenliğini sağlayın.

Balkon veya iç mekan bitkileri söz konusu olduğunda, bunların kediler için güvenli olup olmadığını öğrenmelisiniz. Balkonda nane, kediotu ve kekik yetiştirmek mükemmel çünkü kediler için zehirli değiller. Ancak kediniz için en iyisi kedi çimi olacaktır.

Kedinizin nasıl ve nerede sevilmeyi sevdiğini öğrenin

Kediler kuşkusuz bağımsız hayvanlar olsa da, ilgiyi ve sevilmeyi severler. Peki doğru okşamayı biliyor musunuz? Kediler, tüylerinin tersine değil, baştan kuyruğa doğru okşanmaktan hoşlanırlar. Çoğu kedi kulaklarının arkasından ve çene altından okşanmaktan da hoşlanır. Kuyruk ve patilerden ise uzak durmalısınız.

Rutine uyun ve kedinizin alanını temiz tutun

Çoğu kedi rutini sever. Bu nedenle beslenme süreleri her zaman aynı olmalı ve her zaman aynı şekilde yapılandırılmalıdır. Düzensiz çalışma saatleriniz varsa, otomatik bir yem veren mama kabı almayı düşünün.  Kediniz için bir alan belirledikten sonra, onu temiz tutmak da önemlidir. Tuvalet kabını düzenli olarak her gün temizleyin ve zaman zaman içindeki kumu tamamen değiştirin. Birden fazla kediniz varsa, her biri için ayrı tuvalet kabı ayarlayın. Kediler eşyaların temiz ve düzenli olmasını severler. Bu nedenle beslenme alanını, tuvaletini ve uyku alanını düzenli olarak temizleyip bakımını yaparsanız kediniz çok daha mutlu olacaktır. 

Kedinizi parazitlerden koruyun

Muhtemelen zaten parazitin kediniz için tehlikeli olabileceğini zaten biliyorsunuzdur. Kediniz evden hiç çıkmıyor olsa bile, bu parazitlerden korunmak için yeterince güvenli değildir. Bu nedenle veteriner hekiminize hangi aşı ve parazitler ilaçları kullanmanız gerektiğini sorun.

Unutmayın, kediniz minnettarlığını her zaman açıkça göstermese bile, ona karşı sorumluluklarınızı yerinize getirdiğinizde mutluluğunu bir şekilde size hissettirecektir.

Keditörün Önerisi

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kediler Alemi

Kedim Kaç Yaşında?

22.11.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER