Kedinizle Yılbaşı Kutlamalarını Güvenli Ve Eğlenceli Hale Getirmek İçin Öneriler

Kedinizle Yılbaşı Kutlamalarını Güvenli Ve Eğlenceli Hale Getirmek İçin Öneriler

Mutluluk, paylaştıkça çoğalır. Hepimiz en mutlu anlarımızı en yakınlarımızla paylaşmayı seviyoruz. Evdeki yeni yıl heyecanı, ışıklar, süsler, yılbaşı ağacı, yılbaşı akşamı için organize edilen aktiviteler evcil dostunuz için bir stres kaynağı olabilir. Yeni yıl kutlamalarını evinizde geçirecekseniz, kutlamalara en yakın dostunuz olan kedinizi dahil ederken biraz daha dikkatli davranmak gerekebilir. Birkaç ufak önlem alarak yılbaşı kutlamalarını ikiniz için de hem eğlenceli hem de güvenli hale getirmek için bazı önerilerilerimiz var!

Kaçınmanız gereken dekorasyon ürünleri 

Kediler parlak ve hareketli objelere karşı koyamazlar, çünkü onları oyuncak olarak algılarlar. Ağacınızın alt tarafına, yani kedinizin göz hizasına gelecek bölgelere, sallanan süsler asmadığınızdan emin olun. Ancak kediniz böyle bir teşebbüste bulunduğunda haberiniz olsun istiyorsanız, birkaç zil ya da ses çıkarabilecek herhangi bir süs asabilirsiniz. Dekorasyon malzemelerinizi alırken de dikkatli olmalısınız. Cam gibi kolay kırılabilecek ürünlerin yerine; plastik, kağıt ya da ahşap malzemeler tercih edebilirsiniz. Kırılabilir süsler kediniz için her zaman bir tehlike unsurudur.

Yılbaşı lezzetlerini unutmayın

Yılbaşı akşamı kendiniz ve sevdikleriniz için özenle sofra hazırlarken kedinizi de unutmayın. Onun için de özel bir lezzet hazırlayabilir veya en sevdiği mamayı satın alabilirsiniz. Böylelikle evcil dostunuz lezzetli yılbaşı akşamı yemeğinden mahrum bırakmamış olursunuz.

Elektrik kablolarına dikkat

Yanıp sönen rengarenk ışıkların ağacınıza güzellik kattığını kabul ediyorum, fakat bu durum kediniz için problem yaratabilir. Çok muhtemel olmamakla birlikte, kediniz kabloları çiğnerken elektrik akımına kapılabilir. Kedinizin kabloları kemirdiğinden şüpheleniyorsanız, ağzının etrafında ya da içinde yanıklar varsa, düzgün nefes alamıyorsa derhal veteriner hekiminize başvurun.

Yılbaşı ışıklarını gece boyunca ya da siz evde yokken açık bırakmamanız oldukça önemlidir. Hatta en güzeli kullanımda değilken fişini çekmektir.

Aile fotoğrafı çektirin

Yılbaşı akşamı tüm yemekler yenmeden, saatler ilerlemeden, tüm aile kameranın karşısına geçip bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın. Aile üyeleri arasında elbette kedi veya köpeğiniz de olmalı. Eğer fotoğraf çekmek istediğiniz yeri beğenmediği için size katılmıyorsa, kedi veya köpeğinizin sevdiği bir yerde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Ona da hediye alın

Yeni yıl hediyeleri herkesi sevindirir. Bu sevince en yakın dostunuzu da ortak edebilirsiniz. Kedi veya köpeğiniz için alabileceğiniz en güzel hediyelerden biri oyuncak. Onun seveceği, oynamaktan hoşlanacağı bir oyuncak alıp yılbaşı akşamı hediye edebilirsiniz. Böylelikle ona da yeni yıla heyecanlı bir giriş armağan etmiş olursunuz.

Eğlenirken onun güvende olduğundan emin olun

Yılbaşı akşamı herkesin yeme-içmeye ve eğlenceye vakit ayırdığı bir akşam oluyor. Eğlenirken kedi veya köpeğinizin güvenliğini sağlamayı unutmayın, dikkati elden bırakmayın. Yılbaşı akşamı için aldığınız süsler, maytaplar kedi veya köpeğinizi korkutabilir, onun için tehlikeli olabilir. Eğer bulunduğunuz yerde havai fişek gösterisi yapılıyorsa, evcil dostunuz çok korkabilir. Gösteri sırasında kedinizin kendisini güvende hissetmesini sağlamsk için Feliway Classic kullanabilirsiniz.

Kediler rutini seven ve değişikliklerden hoşlanmayan, sakin canlılardır. Yılbaşı gecesi havai fişek gösterileri kedinizi tedirgin edebilir, korkmasına sebep olabilir. Kediler rahat ve mutlu olduklarında yüzlerini köşelere, mobilyalara, insanlara veya evdeki diğer kedilere sürterek bu ortama alışık olduklarını gösterirler. Bunu yaparak, “mutluluk mesajları” yayarlar. Bu “mutluluk mesajları” kedileri bulundukları ortamda güvende hissettirir. Feliway içeriğindeki feromonlarla, kedilere “mutluluk mesajları” gönderir ve onların iyi hissetmelerini sağlar. Strese bağlı davranış bozukluklarını önler.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Duyu

01.08.2021

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kediler Alemi

Kedilerde Hiperaktiflik

21.11.2021

Yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi var? Akşamları tv ...

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

19.11.2021

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER