Kedileri Zehirleyen 10 İnsan İlacı

Kedileri Zehirleyen 10 İnsan İlacı

Her sene Amerika Hayvanları İstismardan Koruma Derneği, hayvan sahipleri tarafından yapılan bilgilendirmeler doğrultusunda “Zehirlenme Nedenleri Listesi” yayımlar. Amerika’da 2013 yılında yaklaşık 180.000 vaka ele alınmış ve karşılaşılan zehirlenmelerin çoğunluğu şu anda evinizde hayvanlarınızın ulaşabileceği nesneler olduğu belirtilmiş.

Konuya dair gelen vakaların yaklaşık %20’si içinde bir numaralı zehirlenme sebebi hayvanların insan ilaçları yemesiyle meydana gelmektedir. Bunlar kalp ilaçları, antidepresanlar ve ağrı kesiciler gibi ilaçları da içermektedir. Vakaların çoğunluğu tansiyonu ve kalp ritmini etkileyen kalp ilaçları nedeniyle olmaktadır.

ASPCA Hayvan Zehir Kontrol Merkezi tarafından belirlenen, evcil dostlarımızı zehirleyebilecek 10 insan ilacının etken maddesi şunlardır:

NSAID'ler:   İbuprofen veya naproksen gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID'ler), evcil hayvan zehirlenmelerinin en yaygın nedenleridir. Küçük dozlarda bile ciddi sorunlar gelişebilir. Kediler özellikle bunların etkilerine karşı hassastırlar ve böbrek hasarına yol açan mide ve bağırsak ülserleri geliştirebilirler.

Antidepresanlar : Antidepresanlar kusma ve uyuşukluğa neden olabilir. Bazı türler, ajitasyonla kendini gösteren bir durum olan serotonin sendromuna yol açabilir; yüksek vücut ısısı, kalp hızı ve kan basıncı, oryantasyon bozukluğu,  titreme ve nöbetler.

Asetaminofen (Tylenol) :
 Kediler özellikle asetaminofene duyarlıdır, bu da kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve oksijen taşıma yeteneklerini bozabilir.

Metilfenidat (DEHB için):   Bu ilaçlar evcil hayvanlarda uyarıcı görevi görür ve kalp atışlarında, kan basıncında ve vücut sıcaklığında tehlikeli yükselmelere ve ayrıca nöbetlere neden olabilir.

Fluorourasil : İnsanlarda, küçük cilt kanserlerini ve güneş keratitini topikal olarak tedavi etmek için bir anti-kanser ilacı olarak kullanılır. Evcil hayvanlarda, ilacı uygulamak için kullanılan pamuklu çubukları çiğnemiş olanlarda bile şiddetli kusma, nöbet ve kalp durmasına neden olabilir.

İzoniazid: Tüberküloza karşı ilk savunma hattı olarak kullanılır. Ölümle sonuçlanabilecek hızlı bir nöbet başlangıcına neden olabilir.

Psödoefedrin: Birçok soğuk algınlığı ve sinüs ürünlerinde popüler bir dekonjestandır. Bir evcil hayvan tarafından yutulduğunda uyarıcı görevi görür. Yüksek kalp atış hızlarına, kan basıncına ve vücut ısısına ve ayrıca nöbetlere neden olur.

Anti-diyabetikler: Birçok oral diyabet tedavisi, etkilenen evcil hayvanların kan şekeri seviyelerinde büyük bir düşüşe neden olabilir. Yutmanın klinik belirtileri arasında oryantasyon bozukluğu, koordinasyon eksikliği ve nöbetler bulunur.

D Vitamini türevleri: Kalsipotrien ve kalsitriol gibi D vitamini analoglarına küçük düzeyde maruz kalma bile evcil hayvanlarda kan kalsiyum seviyelerinde ani yükselmelere neden olabilir. Maruziyet belirtileri, yuttuktan sonraki 24 saatten fazla bir süre boyunca ortaya çıkmayabilir ve kusma, iştahsızlık ve böbrek yetmezliği nedeniyle artan idrara çıkma ve susuzluk içerir.

Baklofen: Baklofen, kedilerin merkezi sinir sistemlerini bozabilen bir kas gevşeticidir. Yutmanın bazı semptomları arasında ölüme yol açabilen önemli depresyon, oryantasyon bozukluğu, ses çıkarma, nöbetler ve koma sayılabilir.

Keditörün Önerisi

Kedi Aknesi Nedir?

29.11.2021

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Esner?

21.01.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kedimin Kilosu Normal Mi?

24.12.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kediniz Sizi Özlüyor

08.12.2021

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Damdaki Kedi - Müjde Dural

05.08.2021

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER