Kedi Kumu Temizlemeye Dair Pratik Bilgiler

Kedi Kumu Temizlemeye Dair Pratik Bilgiler

Kedi kumu seçerken nelere dikkat etmeli ve temizliği nasıl yapılmalıdır? Kumun kokmaması için hangi yöntemlere başvurmalıyız? Kedi kumu hakkında hayatınızı kolaylaştıracak, hem kedinizi hem sizi mutlu edecek bilgileri sizler için derledik.

Kedi Kumu Seçimi


Kediler için kum çeşidi önemlidir. Çünkü, parfümlü ve aşırı koku içeren kedi kumları onlarda çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Ayrıca, pek çok kedi patisinin yumuşak bir tabakaya değmesini ister.  Bu nedenle kedi kumu temizleme ile ilgili detayları öğrenmeden önce doğru kum seçimi ile ilgili de araştırma yapmanız gerekir. Her kum için farklı temizlik yöntemleri uygulamalısınız.

Kedi Kumunun Temizliği Ve Kokmaması İçin Yapmanız Gerekenler;

Kedi kumu temizleme sürecinde hem kedicilerin hem de kedilerin hayatını daha konforlu hale getirecek en önemli nokta kedi tuvaletine doğru miktarda kum koymaktır. Kum miktarı temizlik sürecinin planlanmasında belirleyici olacaktır. Tercih ettiğiniz kumun kullanım önerisinde yaklaşık olarak kullanılması gereken kum miktarı hakkında bilgi bulabilirsiniz. Buna ek olarak kediler çok fazla kumun olduğu tuvaletlerde zorlanabilirler. 7 cm yüksekliğinde kum ideal olarak düşünülebilir.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Bu soruyu sorduğunuz zaman alacağınız ilk yanıtlardan birisi kuma uygun bir kedi kumu küreği kullanımı olacaktır. Kuma yaptığı dışkıyı bir kürek yardımıyla daima almalıyız. Bu koku önlemede, tuvaletin temizlenmesinde en önemli husustur. Kim kirli bir tuvaleti kullanmak isterki. Özellikle kediler temiz canlılardır. Onlar tuvaleti kirli bulduklarında, tepki amaçlı başka alanlara tuvaletlerini yapabilirler.

Ancak düzenli dışkı alınsa dahi koku yayılımı mümkün olacaktır. Bunun önüne geçmek için kedi kumunun bulunduğu yerde ağzı açık bir kapta karbonat bulundurabilir ya da kedi kumuna düzenli olarak karbonat serpebilirsiniz.

Kedilerin dışkı kokusu etrafa yayılmaması için alındığında küçük poşetlere koymalı ve bu şekilde çöpe atılmalıdır. Bunun için buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz.

Kumu tamamen değiştirme işlemi, kum çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ancak, topaklanmayan kumların haftada 1 kez tamamen değiştirilmesi yaygın bir alışkanlıktır.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Hafızası

27.12.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Kediler Neden Tırmalar?

03.10.2021

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kediler Evcil Midir?

24.09.2021

Son genetik ve arkeolojik araştırmalar, ev kedilerinin düşündüğümüzden daha vahşi ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER