Kedilerin Dünyası

Kedilerin Dünyası

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! Rutini seven kediler mama saatini asla atlamaz. Unutmaz ve unutturmaz…

Kedileriniz sabah temiz mama ve su kabına koyulan mamasını yer ve biraz daha kestirmek ister. Kediler doğaları gereği yemek konusunda seçicidirler düzenli öğün isterler. Tüyleri parlak, çevik, bakışları canlı ise sağlıklı besleniyor diyebiliriz. Kediler istedikleri sıcaklıkta olmayan ve iyi kokmayan yiyecekleri reddederler. Bu nedenle ona taze mama ve su imkanı sunmalısınız. Rutin mama saatlerini aksatmamalısınız.

Uykuyu seven dostlarımız 16 saat kadar kesik kesik uyurlar. Gündüzleri camdan dışarıyı izleyen, evde bir o yana bir bu yana giden, sakin ve uysal kedileriniz geceleri bir anda enerji patlaması yaşayabilir. Bazı kediler geceleri enerji fazlalıklarını miyavlayarak ortaya koyabilir, bazıları ev içerisinde sessiz bir şekilde gezebilir, bazıları eşyaları yere atmak ve uyuyan kedicilerin üzerlerine çıkmak suretiyle zamanlarını değerlendirebilir. Gece hareketliliği fazla olan kedilerin genel davranışları bağırmak, ağlamak, uyuyan sahipleri ile temas etmek ve evde gürültü çıkaracak şekilde aksiyonlar yaratmak vb. olarak sıralanabilir.

Gün içinde eğer işe gidiyorsanız yalnız kalan kediler, sıkıldıkları için fazla uyuma veya fazla mama yeme gibi davranışlarda bulunabilirler. Onların gün içinde sıkılmamaları için etrafa sevdikleri oyuncaklarını bırakabilirsiniz. 

Kedilerin rahatlaması, dökülen tüylerinden kurtulması için düzenli fırçalamanız ve oyun oynama aktivitelerini beraber canlı tutmanız gerekmektedir. Kediler bakım ve ilgi isterler. Veteriner ziyaretlerini aksatmamalı, kedinizin sağlığının her şeyden önemli olduğunu unutmamalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Alemi

Kedi Çığlığı

10.12.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER