Kedilerde Güven Problemi: Korkan Kedilerde Görülen 6 Davranış

Kedilerde Güven Problemi: Korkan Kedilerde Görülen 6 Davranış

Kedilerin hepsi güvende olduklarını bilmek ister. Eğer güven sorunu yaşanırsa etrafından korkar ve çekingen bir ruh haline bürünür. Bazı kediler güvensizlik hissettiklerinde bir köşede saklanabilir, bazıları ise normal bir kediye oranla çok daha saldırgan tavırlar sergileyebilir. Çevresinden korkan kedilerde görülen 6 davranışı sizin için listeledik.

1. Isırma, Tırmalama, Hırlama

Kedilerin agresif hareketler sergilemesi için kızgın olmasına gerek yoktur. Eğer gerçekten güven duygusunu kaybetmişse saldırgan bir tutum sergileyebilir.

Bazı kediler odanın içerisindeki herkesi tehdit olarak görebilir. Dolayısıyla, herhangi bir duruma karşı kendilerini korumak için saldırgan tavırlar sergileyebilir. Eğer kediniz odanın bir köşesinde hırlama, tıslama gibi davranışlar sergiliyorsa korkmuş olabilir.

2. Evin İçerisine İdrar Yapmak

Kedilerde en sık görülen davranış bozuklukları arasında kum kabının dışına tuvaletini yapmak yer alır. Kediler, bölgelerini belli etmek için bulundukları yere tuvaletini yapabilir. Bu durum kedinizin stres ve korku yaşadığına işaret olabilir.

Kediler güvensiz hissettiklerinde halıların, koltukların veya herhangi bir eşyanın üzerine idrarını yapabilir. Sorunun güvensizlik olup olmadığına karar vermeden önce, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını kontrol ettirmek için veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Çünkü idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı olarak da aynı sorun yaşanabilmektedir.

3. Saklanmak

Eğer kediniz evinizin içerisinde mobilyaların altına, karanlık alanlara veya herhangi bir yere saklanıyorsa muhtemelen kendini güvende hissetmiyordur. Özellikle eve misafir geldiğinde kediniz koltukların, sandalyelerin hatta battaniyelerin altına girebilir.

Ancak, saklanmak her zaman bir güvensizlik belirtisi değildir. Bazı kediler rahatsız edilmeden uyumak istediklerinde en sevdiğiniz yorganın altına girebilirler. Bunun için kedinizi gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca kedinizin sağlıklı ve rahat bir şekilde uyuması için kendi yatağına sahip olması iyi olabilir.

4. Sürekli Miyavlama

Eğer kediniz sürekli miyavlıyorsa, ses çıkartıyorsa muhtemelen kendini güvende hissetmiyordur. Diğer bir durum ise canı sıkılıyor olmasıdır. Kendini güvende hissetmeyen kediler miyavlayarak sürekli olarak dikkat çekme çabasında olabilir.

Siz uyurken onları yatak odanızdan çıkarırsanız ayrılık kaygısı yaşayabilirler, bu da kapınızda durmadan miyavlamalarına yol açabilir. Güvensiz mi yoksa sıkılmış mı olduğunu belirlemek için kedinizin diğer hareketlerini ve vücut duruşunu izleyin.

5. Kuyruğun Aşağı Doğru Durması 

Kediniz yürürken kuyruğu aşağıdaysa güvensiz hissediyor olabilir. Kendine güvenen bir kedi genellikle kuyruğunu havada gururla tutarak, ucunda dik veya hafifçe kıvrık şekilde yürür.

Güvensiz bir kedi, kuyruklarını düşük tutar veya bacaklarının arasına sıkışmış tutar. Yürürken aynı zamanda vücutlarını gizlemeye çalışıyormuş gibi yere yakın tutarak da hareket edebilirler.

6. Göz Bebeklerinin Büyümesi

Kedilerde göz bebeklerinin büyümesi bir şeylerin ters gittiğini ifade etmektedir. Eğer kedi kendini korkmuş hissediyorsa göz bebeklerini büyüyebilir. Bununla beraber kediniz agresyon gösterdiği zamanlarda da göz bebekleri büyür.

Tabi ki kedilerin göz bebekleri, ışık miktarına göre de farklılık göstermektedir. Dolayısıyla kedinizin korkup korkmadığını anlamak için sadece göz bebeklerini referans almak doğru değildir. Bunun için, diğer belirtileri de gözlemlemeniz önemlidir.

Korkan Kedilere Nasıl Davranılır?

Eğer çekingen, korkan ve güvensiz kedileriniz varsa aşağıdaki davranışları sergileyebilirsiniz.

Kedinizin mutlu ve kedinden emin hissetmesi için evi bazı bölgelerine catnip sıkabilir ve kedi oyuncakları bırakabilirsiniz.

Daha sakin hissetmesi için kediler için olan Feliway gibi feromon ürünleri kullanabilirsiniz.

Araştırmalar, kediler için sakinleştirici feromonlar salgılayan Feliway Friends ve köpekler için de aynı etkiyi yapan Adaptil'in davranış bozukluğu yaşayan hayvanlarda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Kedinin saklanmasını engellemek için ilgisini dağıtacak kedi tırmalama kulesi gibi oyuncaklar alınabilir.

Kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için her gün beraber oyun oynayın.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Ürolojik Sendromu

22.12.2021

Feline Urologic Syndrome (FUS) Kısaca FUS olarak bilinen bu sendrom idrar akıtıcı kanalın ...

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Mezuniyete Doğru

02.06.2021

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eğitim ve Öğretim Programları ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER