Kedilerde Kulak Uyuzu - Hidayet Ünal

Kedilerde Kulak Uyuzu - Hidayet Ünal

Kedilerde, otodectes cynotis ve notoedres cati adı verilen parazitler tarafından oluşturulan kulak uyuzu özellikle yavru kedilerde ve sokak kedilerinde yaygındır. Bulaşma direkt olarak kediden kediye, anneden yavruya ve ortak kullanılan eşyalardan geçiş söz konusu olduğu için hastalığın özellikle toplu halde yaşayan kediler arasında yaygınlık göstermesi olasıdır.

Hastalık görülen kedilerde, Kedicilerin gözünden kaçamayacak belli başlı belirtileri vardır. Hastalıktan muzdarip kedicikler gün içerisinde bitmek bilmeyen seanslar boyunca kulaklarını kaşırlar, bu olan dikkat çekici ilk nokta olmalıdır. Hatta bazen o kadar çok kaşırlar ki kulak kepçesinde kaşımaya bağlı yaralar oluşabilir. Bunun dışında kulak kepçesinde pullanma ve kabuklanma, kulak yolunda ise siyah veya koyu kahverengi renkte tortumsu yapışkan ve pis kokulu bir oluşumla kaplı olduğunu görmeliyiz. İlerleyen durumlarda ise, kedimiz kafasını sağa sola sallar hatta yana eğer, bunu sonucunda dengesiz yürüyüş durumu ortaya çıkar. Kesin tanı için veteriner hekimin kulak yolundan alacağı örneği mikroskop altında inceleyerek ilgili parazitin kendisini veya yumurtasını bulmasıyla konulacaktır.

Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi kulak uyuzu da kedimizin bağışıklık düzeyi ile ilgilidir. Sağlıklı bir kedinin Sistemik ya da lokal enfeksiyonlar karşısında her daim güçlü olacağı su götürmez bir gerçektir. Hastalığın teşhisinden sonra veteriner hekim, hasta sahibi ve kediciği yakından ilgilendirecek bir süreç başlayacaktır. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi o kadar erken sonuçlanacaktır. Veteriner hekimin uygulayacağı sistemik anti paraziter ilaçlar ile kulak yolu ve kulak kepçesinin sürekli temiz tutmasını sağlayan antiseptik solüsyonların uygulanması ve bnuların inatla ve belirli bir disiplin içerisinde devam ettirilmesi sonucunda hastalığın vücuttan atılacak olması kaçınılmaz bir son olacaktır.

Biz veteriner hekimler için, kedimizi kulak uyuzuna maruz bırakabilecek iki etkeni tespit edebilmek asla zor olmadı, fakat her hastalıkta olduğu gibi siz kediciler hastalık yapıcı etkenlerin kedimizde yol açabileceği değişiklikleri erken tespit ettiğiniz taktirde, kedimizin sağlığına kavuşması bu hastalıktaki gibi kaçınılmaz olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim..

Keditörün Önerisi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Kediler Alemi

Munchkin Kedisi

02.01.2022

Munchkin Kedisi genellikle çok sevimli, oyuncu, insana yakın duran, sempatik, akıllı ve kolay ...

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

06.07.2021

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

14.04.2021

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER