Araştırma: ‘Kedici Olmak’

Araştırma: ‘Kedici Olmak’

Kedici olmak gerçek kişiliğinizi ortaya çıkarabilir mi? Yeni araştırma; Kediciyseniz kesinlikle mesafeli, temkinli ve bağımsız olmalısınız. Eğer bir köpek insanıysanız daha arkadaş canlısı, eğlenceli ve sadıksınız.

Austin'deki Texas Üniversitesi'nden araştırmacılar, yakın zamanda bu fikirlerin doğru olup olmadığını incelemeye başladılar. Uluslararası bir anket kullanarak, 4.500 kişiden kendilerini kedici, köpek insanı ya da hiçbiri veya her ikisi olarak tanımlamalarını istediler. Ardından, kendilerine en uygun özellikleri seçmeleri gerekiyordu. Açıklık, vicdanlılık, dışa dönüklük, uzlaşmacılık veya nevrotiklik. Sonuçlar neredeyse tam beklediğiniz gibiydi. Daha içe dönük ve hassas olduklarını söyleyenlerin çoğunluğunun kedici olduğu, kendilerini dışa dönük olarak görenlerin ise köpek insanı olduğu ortaya çıktı.

İşte araştırmaya göre kedici olma özellikleri;

Kediciler farklıdır

Araştırma, kendilerini köpek insanı olarak tanımlayanların, kendilerini hem köpek insanı, hem de kedici olarak tanımlayanlara ve ikisi de olmadığını söyleyenlere benzer cevaplar verdiğini buldu. Ancak kedicilerin tepkileri diğer tüm gruplardan belirgin şekilde farklıydı. Araştırmacılar bunun kedicilerin daha bireysel olduğunu gösterebileceğini savunuyorlar.

Kediciler entelektüel olarak meraklıdır

Wisconsin'deki Carroll Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada psikologlar, kedicilerin genellikle daha eğitimli olduğunu ve ayrıca zeka testlerinde daha yüksek puanlar aldıklarını açıkladı. Peki bu gerçekten kedicilerin, köpek insanlarından daha akıllı olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, sadece kedicilerin evcil hayvanları gibi daha meraklı olma eğilimleri vardır.

Araştırmacılar kedicilerin doğal olarak daha içe dönük olduğunu buldular. Dışarıya çıkma veya sosyal etkileşim fırsatları arayan köpek insanlarının aksine, kediciler kedileriyle ve iyi bir kitapla kıvrılmayı tercih ettiklerini söyledi.

Kediciler karmaşık karakterlerdir

Tüm bu bulgular, kedicilerin genellikle çelişkili özellikleri olduğunu vurgular ve bu da onları genel olarak köpek insanından daha çabuk ayırır. Örneğin, araştırma kedicilerin içe dönük olduğunu ve hatta nevrotikliğe eğilimli olabileceğini gösterirken, beklenmedik bir şekilde yeni deneyimlere daha açık oldukları da tespit edildi.

Keditörün Önerisi

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler Alemi

Kedimin Kilosu Normal Mi?

24.12.2021

Kedim çok zayıf yada çok kilolu, ideal kilosu ne olmalı? Dediğinizi duyar gibiyiz. Kediciler ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER