Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi

Dişi kedilerin kızgınlık dönemi için yapmanız gerekenler şeyler vardır. Eğer yavru kedilerin sorumluluklarını alabilirseniz, çiftleşmesine ve doğum yapmasına izin vermelisiniz. Ya da dönemi atlatmasını sağlayıp, kısırlaştırma operasyonu yaptırmalısınız.

Eğer kedinizi her kızgınlık döneminde çiftleştirecek ve doğurduğu yavrulara bakabilecekseniz, kedinizi kısırlaştırmanıza gerek yoktur. Ancak kedinizin doğurduğu yavrulara bakacak bir mekanınız ya da maddi durumunuz yoksa onu kesinlikle kısırlaştırmalı ve her kızgınlık döneminde yaşadığı stresten kurtarmalısınız.

Bazı dişi kedilerin kızgınlık dönemi kendini tuvalet alışkanlıklarındaki değişikliklerle de gösterebilir. Dişi kedilerde kızgınlık döneminde daha sık idrara çıkarlar veya hatta dikey nesnelere idrar püskürtebilirler. Bunu yaparken amaçları erkek kedilere haber göndermektir. Hatta arka bahçenizdeki kedi popülasyonunda bir artış görebilir, bu kedilerin evinize girmeye çalıştığını fark edebilirsiniz. Aynı zamanda evdeki dişi kediniz de kaçmaya meyilli olacaktır.

Kediler yılda 3 kez hamile kalabilirler ve dişi kediler doğumdan yaklaşık 4 ay sonra, yavrulardan uzaklaşmaya başlarlar. Her bir yavru, ayrı bir birey haline gelir. Bu sebeple yılda 3 kez kızgınlık dönemine girecek ve çiftleşmek için miyavlayacak, hareketleri ile belli edecektir. Bunun önüne geçmek için veteriner hekiminize danışıp, kısırlaştırma işlemi uygulatmalısınız.

Kısırlaştırma işlemi kedinizin yumurtalık ve rahmi dahil tüm üreme organlarının alınması anlamına geldiği için gerekli hormonlar üretilemez ve kızgınlığa giremezler. Ayrıca kısırlaştırmanın kedilerin ömrünü %60 oranında uzattığını da unutmayın.

Keditörün Önerisi

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kediler Alemi

İlk Kedi Okulu Açıldı

06.12.2021

Ekvador’da ilk kez yavru kedilere eğitim vermek amacıyla Kinder Para Gatitos isimli bir kedi ...

Kediler Üşür Mü?

26.09.2021

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

16.09.2021

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER