Kedilerin Yüz İfadeleri Ne Anlama Geliyor?

Kedilerin Yüz İfadeleri Ne Anlama Geliyor?

Çoğu insan kedilerin gizemli ve ifade gücü olmayan hayvanlar olduğunu düşünür. Köpekler gibi diğer evcil hayvanlar , kuyruklarını ve vücut dillerini sallayarak duygularını gösterirler. Öte yandan kedigilleri anlamak biraz daha zordur. Bu yüzden , onları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için yüz ifadelerine ve jestlerine dikkat edin. Vücut dillerinin ne anlama geldiğini öğrenmek ister misiniz ? O zaman bu yazı sizin için!

Bir kedinin yüz ifadelerini anlamak neden önemlidir?

Cevap basit, kediler konuşamadıkları için beden dilini ve yüz ifadelerini nasıl hissettiklerini anlatmak için kullanırlar. Kedilerin hareketleri size birçok şey söyleyebilir. Ancak, yüzlerini gözlemlemek onları tam olarak anlamak için yeterli değildir. Bu nedenle gözbebeklerine, kulaklarına ve bıyıklarına bakmak da aynı derecede önemlidir.

Daha fazla uzatmadan, aşağıda kedileri nasıl gözlemleyeceğinizi, duygularını ve ruh hallerini nasıl anlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Rahatlamış bir kedi

Bir kedinin ne zaman rahatladığını anlamak kolaydır. Başını ön patilerinin üzerinde veya başka bir yüzeyin üstüne koyup dinlendirecektir. Gözleri büyümüş ve gevşemiş, göz kapakları yarı kapalı olacaktır. Kulakları ve bıyıkları normal şekilde yerleştirilecek ve sessizce mırıldanabilir.

Uyarılmış bir kedi

Bu yüz ifadesi, bir kedinin bir şeye ilgi duyduğunda nasıl göründüğüne benzer. Başı yavaşça yana doğru hareket edecek ve gözbebekleri normal görünecektir. Uyarılmış kedilerin gözleri sonuna kadar açık olacaktır. Bıyıkları hafifçe geriye doğru hareket edebilir. Bununla birlikte miyavlaması olası bir durumdur. Hareketleri oldukça yavaş olur. Her tıkırtıya dikkat kesilir.

Gergin bir kedi

Kediler gerginlik yaşadıklarında genelde yüz ifadesi bu durumu çok kolay özetler. Başı sabit kalıp göz bebekleri hareket dahi etmeden büyür. Ani hareketlerden de kaçındığı için yüz ifadesi bu gerginliğiyle tamamıyla yansıtır.

Stresli bir kedi

Kediler çok kolay strese giren hayvanlardır. Mama kabının yer değiştirmesi dahi rutinlerinin bozulması sonucu onları stres altına sokabilir. Başını aşağı indirerek kedinin göz bebekleri genişler. Kimi zaman agresif bir tutum dahi sergileyebilir. Kedilerin stres altındakiyle korkuyla karışık bir ruh hali içine girmesi sessizce tıslama sesi çıkarmasına yol açar.

Korkmuş bir kedi

Kediler birçok şeyden korkar, bu yüzden büyük olasılıkla bu ifadeyi kedinizin yüzünde görmüşsünüzdür. Gözleri tamamen genişlemiş ve tamamen açık olacaktır. Kulakları aşağı bakacak ve kucağınızı veya saklanacak başka bir yer arayacaktır. Ani hareketlerle kaçış noktası arayabilir ve panikleyebilir.

Tehdit altındaki bir kedi

Kediler, "iyi bir saldırıdan daha iyi bir savunma olmadığına" inanırlar. Bu nedenle, tehdit altındaki bir kedi agresif bir şekilde misilleme yapacaktır. Yüzünde düşmanca bir ifade olacak, kulakları dışa dönük olacak ve gözleri genişlemiş göz bebekleriyle açık olacaktır. Bu yüzden dikkatli olun çünkü onu huzursuz hissettirirseniz sizde mutlaka birkaç tırnak izi bırakacaktır.

Kedinizin yüz ifadelerini okumak, onunla olan bağınızı geliştirecektir. Kedinizi gözlemlerken acele etmeyin, böylece onu daha iyi anlayabilir ve farklı durumlara tepkilerini öğrenebilirsiniz.

18/12/2021

Keditörün Önerisi

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...

Kediler Neden Sürtünür?

10.03.2022

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Kediler Alemi

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER