Kedilerin Burnu Neden Akar?

Kedilerin Burnu Neden Akar?

Kediler bizler gibi konuşamadıkları için sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin tek yolu onları yakından gözlemlemektir. Kedilerde burun akıntısı normal bir durum değildir ve birçok farklı hastalığın belirtilerinden biri olabilir. Yetişkin kedilerde burun akıntısı kimi zaman geçici veya mevsimsel bir rahatsızlık nedeni ile ortaya çıkarken kimi zaman da ölümcül olabilecek viral enfeksiyonların en önemli semptomlarından biri olabiliyor. Yani yetişkin kedinizin burnu akıyorsa bu kesinlikle ciddiye almanız gereken bir durum.

Kedilerin burnu neden akar?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yetişkin kedilerin burnu basit ve geçici bir alerji nedeni ile akabileceği gibi çok ciddi hastalıklar nedeni ile de akıyor olabilir. Bu nedenle aslında kedinin burun akıntısı diğer belirtiler ve genel sağlık durumu ile birlikte ele alınmalıdır. Kedinin burnunun yanı sıra gözleri de akıyorsa, iştahı yoksa öksürüyorsa, halsizse yani burun akıntısına başka semptomlar da eşlik ediyorsa mutlaka veteriner hekime danışmanız gerekir.

Kedilerde burun akıntısının nedenleri;

- Alerji
- Grip ya da soğuk algınlığı
- Viral enfeksiyonlar (özellikle aşısız kedilerde viral enfeksiyonlarla karşılaşılma riski yüksektir)
- Kimyasal madde kokusu (oje, aseton, tiner vb. gibi kimyasal madde kokuları kedileri rahatsız edebilir ve kedilerde hapşırma ile birlikte burun akıntısına da neden olabilir)

Tedavi

Kedilerde burun akıntısı tedavisi için öncelikle burnunun akmasının altındaki nedeni bulmak gerekir. Bunun için kediyi mutlaka veterinere götürmeli ve detaylı bir şekilde muayene edilmesini sağlamalısınız. Veteriner hekimin yapacağı detaylı muayene ile kedinin burnunun akmasına neden olan hastalığı teşhis ettikten sonra bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi belirleyerek uygulanacaktır. Hekiminizin önermediği hiçbir ilacı kediniz için kullanmayın.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

5 Farklı Kedi Kişiliği

09.12.2021

Söz konusu kediler olduğunda çoğu insan tek bir basmakalıp karakterleri olduğunu düşünür. ...

Kedi Korkusu Nasıl Yenilir?

17.09.2021

Kedi görünce çığlık atma hatta masaların üzerine çıkmaya kadar varan abartı davranış ...

Kedici Rutini

21.07.2021

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü minik ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER