Evde Kedimi Nasıl Muayene Ederim? Dr. Tarkan Özçetin

Evde Kedimi Nasıl Muayene Ederim? Dr. Tarkan Özçetin

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. Kediler doğadaki yaşamlarından gelen alışkanlıkla hastalıklarını saklama eğilimindedirler. Onun için çok iyi gözlemci olmamız gerekiyor. Bu işi, hasta olduğunu şüphelenmeden haftada en az birkaç kez rutin olarak yapmalıyız. Evde muayeneyi önce gözlerimizle sonra ellerimizle yapacağız. Bir problem olduğu bilebilmek için kedimizin normal halini de bilmemiz gerekir. Bunu başarabilmeniz için kedinizin size güveniyor ve kendini sevdiriyor olması gerekir. Onu öncelikle bu tür temaslara alıştırmanız gerekecektir. Aşağıda saydığımız kontrol işlemlerini hepsini de aynı anda yapmaya çalışmayın. Biliyorsunuz kedilerde kesinlikle zorlama yok.

Bir önceki yazımda temel ölçümlerin nasıl yapılması gerektiğini anlatmıştım. Bu yazımda ise organların nasıl muayene edilmesi gerektiği üzerinde duracağım.

Gözler: Parlak olmalıdır. Göz akı beyaz sadece birkaç damar hafif görülüyor olmalıdır. Akıntı, kızarıklık ve donukluk olmamalıdır. Göz bebekleri her iki gözde de aynı büyüklükte olmalıdır. Işıkta küçülmeli karanlıkta büyümelidir. Bunu elinizle gözünü kapayarak test edebilirsiniz. Eğer tepki vermiyorsa problem var demektir. Göz kapakları şişkin, sarkık ve kızarık olmamalıdır.

Kulaklar: Temiz, kuru ve kokusuz olmalıdır. Koyu bir akıntı ve pullanmaya kaşıntı eşlik ediyorsa bu kulak uyuzuna işarettir. Kulak kepçesi pürüzsüz ve kabuksuz olmalı.

Burun: Hiçbir akıntı olamamalı. Hafif nemli ve temiz olmalıdır. Kuruluk, çatlaklar ve kabuklanmalar problem işaretidir.

Ağız: Dişler beyaz, diş etleri pembe olmalıdır. Ağızda koku olmamalıdır. Diş taşları ve bazı hastalıklar diş etlerinde kızarıklık ve kanamalara sebep verebilir.

Deri ve Tüyler: Temiz ve parlak olmalıdır. Tüyler aşırı dökülmemeli, deride kepeklenme ve kabuklar olmamalı. Derisi görünmemelidir. Tüyler kedimizin vücuduna yatık olmalıdır. Dikleşmiş tüyler problem işaretidir. Deri esnek olmalıdır. İki kürek kemiği arasından hafifçe yukarı kaldırdığınızda hemen eski haline dönmelidir. Eğer çok sıvı kaybı söz konusu ise deri öylece kalır. Bir kedinin fiziksel olarak iyi olup olmadığının en önemli kanıtlarından ve kontrolü en kolay olan deri ve tüylerdir. Parlak ve esnek ise birçok şey yolunda demektir.

Karın: Bu bölge elle yapacağınız kontrolde her hangi bir şişkinlik ve kitle hissetmemelisiniz. Genelde kediler bu bölgenin ellenmesinden hoşlanmasalar da biz kontrol ederken ağrı duymaması gerekir. Bazı şişkinlikler yemek sonrasında, çişini yapmadı ise veya gaza bağlı olabilir. Şüphelendiğiniz oluşumu birkaç gün üst üste takip ediniz.

İskelet sistemi: Kedimiz ayağını, bacağını, patilerini ve kuyruğunu rahatça hareket ettirebilmelidir. Dokunduğumuz zaman hiçbir acı belirtisi vermemelidir. Tırnakları uzun olmamalıdır. Patilerin tabanın yumuşak ve pürüzsüz olması gerekir. Çatlak, kesik, kabuklaşmış pati tabanları problem işaretidir.

Cinsel organlar: Bu bölgelerde koyu, kokulu akıntı her zaman tehlike habercisidir. Dişi kedilerde kızgınlıkta görülen saydam kokusuz sıvı normaldir.

Kaka ve Çiş Kontrolü: Kedimizin sağlık problemlerini erken teşhis etmede en kıymetli bilgileri kakasından ve çişinden öğreniriz. Bunlardaki değişiklikleri iyi gözlemler ve erken müdahale ederseniz onun hayatını kurtarabilirsiniz. Öncelikle gözlemlemeniz gereken, kakasını ve çişini yaparken acı duyuyor mu? Acı varsa problemde var demektir. Sonrasında kontrol etmemiz gereken şey, her zaman yaptığından daha mı sık veya daha mı nadir yaptığıdır. Dışkının kokusu, rengi, kıvamı, miktarı ve üzerinde normal olmayan oluşumların (kan, sümüksü yapı, erişte veya pirinç şeklindeki parazitler) bulunması tehlike işaretidir. Normalde kakası temiz, kokusuz (şaka hafif kokulu olabilir tabi ki :) , sert ve kahverenginde olmalıdır.  İdrarda aynı şekilde açık sarıdan rengi koyulaşmaya başlarsa idrar yolu problemi habercisi olabilir. Tam tersi rengi iyice açılır su gibi olur ve yapma sıklığı da artarsa şeker hastalığı kapımızı çalıyor demektir.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak kedimizde olası problemlerin erken teşhisini sağlayabilir ve onun hayatını bile kurtarabilirsiniz. Ancak yanlış anlaşılmasın onun hayatını kurtaracak olan işinin uzmanı veteriner hekiminizdir. Sakın hekiminize danışmadan ilaç ya da benzeri şeyleri kullanmayın. Bu sefer de ne kadar iyi niyetli olursanız olun, kedinizin ölümüne sebebiyet verebilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Uykucu Kediler

01.11.2021

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Kediler Alemi

Kediler Ağlar Mı?

15.01.2022

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kedilerin Mucizevi Dili

05.11.2021

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Kedilerde Depresyon

02.10.2021

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...

Kedilerde Hamilelik

20.08.2021

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER