Kedilerin İletişim Yöntemleri

Kedilerin İletişim Yöntemleri

Kediler 60’dan fazla ses çıkarabilir ve bunların her biri farklı anlam taşır. Bu sesler diğer minik dostlara ve insanlara mesaj vermek için kullandıkları bir yoldur. Peki, kedilerin diğer canlılarla kurduğu kaç farklı iletişim yöntemi vardır?

Neşeli Konuşma

Cıvıldama olarak bilinen hafif yükselerek çıkardığı bir sestir. Bu ses genellikle anne kedinin yavrularını bir araya toplamak için kullandığı bir iletişim yöntemidir. Yanlarından ayrılıp bir süre sonra yanlarına geldiğinde hepsini bir araya toplamak için cıvıl cıvıl neşeli sesler çıkarır.

Gırlama

Titremeyle birlikte çıkarttıkları bir sestir. Gırr gır diye kucağınızdayken çıkarttığı bu ses tam bir mutluluk göstergesidir. Ancak bazı durumlarda kedilerin bu gırlama sesini, ciddi yaralanmalar, hastalık, doğum anı, korku ve stres dönemlerinde de yaptıkları görülmüştür. Kedi gırlama sesleri için 2009 yılında İngiltere’nin Sussex Üniversitesin ’de yapılan bir araştırmaya göre, bazı kedilerin bebeklerin ağlama frekanslarını taklit edecek şekilde mırlamayı öğrendiklerini otaya çıkardı.

Miyavlama

Aslında kedilerin tüm çıkarttıkları seslerin hepsine ‘miyavlama’ diyoruz. Bu onların en iyi bildiğimiz iletişim yöntemleridir. Size bakarak, sürtünerek veya oradan oraya koşturarak derdini miyavlaya miyavlaya anlatırlar.

Kıhlama

Sinirli, tedirgin ve stresli olduğunu kendini güvende hissetmediğini anlatma şeklidir. Korku ifade eden bu ses onlar için yenilgi anlamına gelmemektedir. Kıh sesi ile birlikte uzunca çıkarttıkları saldırgan ses çevresinden ona bir zarar gelmemesi yönünde bir tehdittir.

Keditörün Önerisi

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Isırır?

01.11.2021

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER