Kediler Nasıl Sakinleştirilir?

Kediler Nasıl Sakinleştirilir?

Kediniz çok stresli veya hırçınsa onu sakinleştirme görevi size düşmektedir. Bazı kediler yetiştirilme veya karakter olarak agresif oldukları için sakin kalamazken bazıları korktukları için sakinleşemezler. Kediler nasıl sakinleştirilir?

Kedileri sakinleştirme yöntemleri kedicilerin merak ettiği bir konudur. Kediler doğaları gereği meraklı ancak temkinli canlılardır. Kediciler onları nasıl sakinleştireceğini bilir ve davranışlarını bu şekilde yönlendirir. Kedi sakinleştirmek isteyen kişinin öncelikle kendisinin sakin olması gerekmektedir. Onlara karşı sinirli davranmak hiçbir işe yaramamakla birlikte durumu olduğundan daha zor hale sokabilmektedir. Kedileri sakinleştirmenin ikinci yolu ise onları annelerinin tuttuğu gibi ense derisinden kavramak ve kulak arkasını veya başını okşamaktır. Başının okşanması kedinin hoşuna gider ve mırlar gibi ses çıkartır.

Oyun için zaman ayırın

Oyun alışkanlığına sahip olan kediler daha çok hareket ederler, spor yaparlar ve enerjilerini oyuna yönlendirirler. Zamanla oyuncakları değiştirin, belli bir süre aynı oyuncağı göstermeyin ve biraz zaman geçtikten sonra tekrar oyuncağı çıkarın. Böylelikle kediniz aynı oyuncaktan sıkılmayacak keyifli vakit geçirecektir.

İhtiyaçlarını doğru karşılayın

Bir kedi yanlış olduğunu öğrendiği bir davranışı yapmaktan genellikle çekinmezler bu nedenle onlara alternatifler sunmak önemlidir. Kedi mobilyaları, halıları ya da istenmeyen alanları tırmalıyorsa bu ihtiyacını giderebilmesi için tırmalama tahtaları alınabilir. Evdeki bitkileri yemeye ya da onlara zarar vermeye çalışıyorsa kedi çimi ile bitki ihtiyacı karşılanabilir.

Yüksek sesten uzak tutun

Kediler gürültülü ortamda stres olurlar. Buna trafik sesi, kavga, gürültülü müzik dinlemeyi örnek olarak verebiliriz. Onları bu gürültülü ortama maruz bırakmak hırçınlaşmasına sebep olabilir.

Yavru Kediler Nasıl Uysallaşır?

Yavru kediler genellikle çok meraklı, oyuncu ve sevimlidirler. Ancak zaman zaman yavruların annelerinden erken ayrılmaları ya da sokakta dünyaya gelmeleri gibi olaylar sonucunda çeşitli travmalar yaşamaları ve bunlara bağlı olarak normalden daha hırçın olmaları doğal karşılanmalıdır. Yavru kediler nasıl uysallaştırılır? sorusunun cevabını temelde bol sevgi, şefkat ve anlayış ile bulunur. Özellikle travma sonucu hırçınlaşan kedilere olabildiğince sakin yaklaşmak, onların dilinden konuşmaya çalışmak ve çok sabırlı olmak gerekir. Bu sayede kedilerin kendilerini güvende hissetmesi sağlanabilir.

Kediler Nasıl Uysallaşır?

Kedilerin hırçınlıklarının nedenini öğrenmek onları uysallaştırmak açısından yapılması gerekenlere karar verebilmeyi mümkün kılar. Temelde bir kedinin sakin ve uysal olabilmesi için kendisini güvende hissetmesi, çevresindeki uyaranları tehdit olarak algılamaması gerekir.

30/11/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kedilerde Deri Kepeklenmesi

04.04.2022

Kedilerin özellikle tarama esnasında ortaya çıkan beyaz beyaz kepekleri, onların normalinden ...

Bir Dosta Veda - Emek Ekşi

17.05.2022

Sevgi, canlılara sunulmuş muazzam bir hediyedir. Amansız bir yaşam savaşının döndüğü bu ...

Kediler Alemi

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER