YENİLER >

Kuru ya da Yaş, Pek Fark Etmiyor - Alp Akoğlu

Kuru ya da Yaş, Pek Fark Etmiyor - Alp Akoğlu

Son zamanlarda Garfield benzeri kocaman, şişman kediler görmeye alışmış durumdayız. Her ne kadar sevimli görünseler de insanlarda da olduğu gibi bu durum onlar için de sağlıklı değil. Şişman kedilerde diyabete sık rastlanıyor ve bu da onlar için ölüm riski getiriyor. Yakın zamana kadar yaygın görüş kedilerdeki şişmanlığın sorumlusunun kuru mamalar olduğu yönündeydi. Bu mamaların yüksek oranda karbonhidrat içerdiği ve bunun da kedilerin doğal beslenme şekline uymadığı konusunda tartışmalar vardı. Kediler normalde ete dayalı beslendikleri için bu mamaları yediklerinde gereğinden fazla karbonhidrat aldıkları düşünülüyordu.

Yeni Zelanda’da yapılan güncel bir araştırmada kuru mama ve konserve mamayla beslenen kedilerin kan şekerlerindeki değişimler izlendi. Buna göre kuru mamayla beslenen kedilerin obeziteye yatkınlığının konserve mamayla beslenen kedilerinkinden çok da farklı olmadığı görüldü. Araştırmayı yürüten biliminsanı Robert Backus, konserve mamayla beslenen kedilerin obeziteye yatkınlıklarının daha az olduğunu, ancak aradaki farkın dikkate değer olmadığını belirtiyor. Kuru ya da yaş, mamanın cinsinin pek fark etmediğini belirten Backus, önemli olanın kedinin ne kadar yediği olduğunu ve ihtiyacından fazla mama yiyen kedilerin kontrollü bir şekilde beslenmeleri gerektiğini vurguluyor. Koyu Renkli ve Erkek Kedilerin Alerjiye Yol Açma Olasılıkları Daha Yüksek Evcil hayvanların alerjik reaksiyonları tetikleyebildikleri bilinen bir gerçek.

300 alerjik insan üzerinde yapılan bir araştırma, koyu renkli kedilerin alerjik reaksiyona yol açma olasılıklarının açık renkli olanlarınkine göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Her ne kadar bu araştırmanın sonuçlarına kuşkuyla bakanlar olsa da bu araştırmadan koyu renkli kedi sahiplerinin alerjik reaksiyon gösterme olasılıklarının açık renkli kedi sahiplerine göre dört kat fazla olduğu sonucu çıkmış durumda. Bunun nedeniyse tam olarak bilinmiyor; ancak koyu renkli tüylerin kalınlığının ve bileşiminin bunda etkili olabileceği tahmin ediliyor. Bir başka araştırmaya göreyse dişi kediler erkek kedilerden daha az alerjen üretiyor. Üstelik bu sonuç birçok başka araştırma tarafından destekleniyor. Bu konudaki çalışmalar erkek kediler kısırlaştırıldıktan sonra yaydıkları alerjenlerin önemli ölçüde azaldığını da gösteriyor.

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER