YENİLER >

Kedilerde Tüy Rengi Değişimi

Kedilerde Tüy Rengi Değişimi

Evde veya dışarıda baktığınız kedilerinizin zamanla tüy renginin değiştiğini görmüşsünüzdür. Bunun nedeni ne? Zaman içinde tüylerinin rengi neden değişiklik gösterir? Sizler için derledik.

Sıcaklık kedi renklerini etkileyebilir

Kedilerde kendi vücut ısıları renk değiştirmelerine sebep olabilir. Ancak önemli olan yaşadıkları iklim koşullarıdır. Çok sıcak veya çok soğuk iklimi olan bir ülkede kedilerin renk değişimleri gözle görülür şekilde bellidir. Bir siyah kedinin, tüylerinin kırmızıya dönük bir renk aldığını hepimiz görmüşüzdür.

Güneş faktörü

Güneşin tüy rengini açtığını biliyor muydunuz? Koyu renkli bir kedi çok fazla güneşe maruz kalırsa, tüylerinin rengi beyazlaşabilir.

Beslenme tüy renk değişiminde önemli

Aminoasit tirozinden yoksun bir beslenme düzeni koyu kedilerin tüy renginin siyahtan kırmızıya dönüşmesine neden olabilir. Bir kedinin tüylerinin koyu renkli pigment olan melanini yapmak için tirozin gereklidir ve bir kedi beslenmesinde yeterince tirozin almazsa, abanoz tüyleri solabilir. Ayrıca bakır eksikliği ve çinko fazlalığı gibi diğer beslenme sorunları da siyah tüylerin renginin açılmasına neden olabilir. Kedinize herhangi bir takviye vermeden önce veterinerinize danışın, çünkü tüylerin rengindeki bir değişiklik böbrek, karaciğer veya tiroid hastalığının da habercisi olabilir.

Kedi renkleri yaşa göre değişebilir

Kediler yaşlandıkça tüy renkleri gri, beyaz bir renk almaya başlar. Ancak bazı kedi ırklarında tam tersi yaşlandıkça tüy renkleri koyulaşır.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Meraklı Şimal - Nuray Erman

15.03.2021

Bu kadın benden ne istiyor anlayamadım bir türlü. Beni aldı ensemden tuttu o hiç sevmediğim ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER