YENİLER >

Kediler Neden Eşyaları Tırmalar?

Kediler Neden Eşyaları Tırmalar?

Tırmalama, birçok kedicinin zaman zaman karşılaştığı bir sorundur. Kediniz bir şey hakkında çok heyecanlanır evdeki eşyaları tırmalar ve potansiyel olarak ona zarar verir. Ne yapabilirsiniz? Kedinizin eşyaları tırmalamasını nasıl engelleyebilirsiniz? Kedinizin tırmalaması için güvenli alternatifler sunarak başlar. Kedinizin zihinsel ve fiziksel sağlığı için her zaman bir şeyler tırmalaması gerekecek.

Tırmalama kedinizin sağlığı için iyidir

Tırmalama tamamen doğaldır ve aslında kedinizin sağlığı için iyidir. Tırmalama, kedinizin vücudunu tamamen germesine ve sırt kaslarındaki gerginliği gidermesine yardımcı olur.

Tırmalama aynı zamanda kedilerin tırnaklarının dış katmanlarını atmasına ve altındaki daha keskin katmanları ortaya çıkarmasına izin verir.

Kediler mutlu hissettiklerinde veya stres anında tırmalayabilirler

Bazen kediler sadece fiziksel nedenlerle değil, duygusal nedenlerle de yanlış yerleri tırmalayabilir. Eve geldiğinizde sizi görmekten heyecanlanarak mutlu bir şekilde etraftaki eşyaları tırmalayabilirler. Veya oynarken kazara tırmalayabilirler. Bazı kediler, idrar yapmayla birlikte bölgelerini işaretlemenin bir yolu olarak da tırmalayabilirler. Bazı zamanlarda özellikle tırmalaması zarar vericiyse, evcil hayvanınızın stresli hissettiğini gösteren bir eylem olabilir.

Feliway Classic Spreyi, kedinizin tırmalamayı sevdiği kısımlarda kullanmayı deneyin. Bu ilaçsız, kokusuz çözüm, kedinizin duygusal sağlığını desteklemek için doğal sakinleştirici feromonların doğala özdeş halidir. Sprey, kedinizin dilinde her şeyin yolunda olduğunu ve rahatlayabileceğine dair sinyaller gönderir. Gün boyunca daha sakin ve mutlu hissetmesine yardımcı olmak için odalara da Feliway Classic Difüzörleri de takabilirsiniz.

Tırmalama alternatifleri sağlayın

Tırmalamak, kedinizin zihinsel ve fiziksel sağlığı için çok önemli olduğundan, kedinizin tırmalamasını tamamen durduramazsınız. Uygun bir alternatif sunmazsanız, kediniz tırmalayacak şeyler bulmaya devam edecektir. Evin her yerine, özellikle de kedinizin tırmalamayı sevdiği halı kısımlarının yakınına kedi tırmalama tahtası koyun. Hem dikey hem de yatay tırmalama yüzeyi deneyin, çünkü kediler bir türü diğerine tercih edebilir. Kediniz halıyı tercih ediyor gibi görünüyorsa, muhtemelen yatay tırmalayıcılara yönelecektir. Yine de, sadece tercihini onaylamak için ikisini de denemek iyi bir fikirdir. Kedinizi tırmalama tahtasına çekmek için biraz kedi nanesi ile ovmayı deneyin.

Ayrıca tırmalama tahtasında farklı malzemeler denemeniz gerekebilir. Bazı kediler karton tırmalayıcılar sever, bazıları ise halı kaplı bir tırmalayıcı, hatta tahtayı tercih edebilir. Mümkünse tırmalama direğinin yere veya duvara sabitlendiğinden emin olun. Kediniz patilerini tırmalama tahtasına geçirmek isteyecektir. Kullanırken çok fazla hareket ederse, daha az tatmin edici bularak ve halıya ya da diğer eşyalara dönebilir.

Bazı kediciler, kedinizin tırmalamaya çalıştığı halının kısımlarına çift taraflı bant veya zımpara kağıdı koyarak da halıyı tırmalamaktan kaçınırlar. Bazı kediler bu sese içgüdüsel olarak tepki verdiklerinden, kediniz halıyı tırmaladığında bir "tıslama" sesi çıkarmayı da deneyebilirsiniz. Kedinize tırmalaması için bazı sağlıklı alternatifler vermezseniz sağlayabileceğiniz tüm caydırıcıların işe yaramayacağını unutmayın.

Kediler tırmalamayı severler, ancak hangi yerlerin iyi hangilerinin olmadığı konusunda bilgiye sahip değildirler. Kedinizin ihtiyaç duyduğu tırmalama direkleriyle sağlıklı tırmalama alternatiflerini teşvik edin.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

26.10.2021

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kedilerin Bir Günü

21.09.2021

Kedilerle günlerimiz dolu dolu geçiyor. Onların sevgisi, tatlılığı, komikliği bize mutluluk ...

Kediler Alemi

Kediler Regl Olur Mu?

30.08.2021

Bir dişi kediniz varsa, en merak edilenlerin başında kedilerin regl olup olmadığı gelir. ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

Yaşa(t)mak - Yaren Çiçek

25.03.2021

Hayatta sadece kendimizi ve bize ait olan şeyleri sevmeyi bıraktığımız gün, her şeyin daha ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER