YENİLER >

Kedinizin Sağlığını Riske Sokan 8 Durum

Kedinizin Sağlığını Riske Sokan 8 Durum

Son derece zeki ve meraklı canlılar olan kedileri çok seviyoruz! Peki bazı günlük alışkanlıkların kedilerin sağlığına zarar verdiğini biliyor musunuz? Musluktan su içmek ya da plastik poşetle oynamak gibi ilk başta basit görünen bazı durumlar aslında kedi dostlarımıza ciddi bir zarar verebilir.

1- MUSLUKTAN SU İÇMEK

Bazı kediler akan sudan içmeyi daha çok sever. Şehirlerdeki bazı su kaynakları florür, bakteri ve böcek ilacı kalıntısı gibi katkı maddeleri içerir. Bu bileşikler, evcil hayvanlarınızın sağlığına zarar verme potansiyeline sahip. Bu nedenle, kediniz musluktan içiyorsa, su filtresi almayı düşünmelisiniz.

2- İNSAN YİYECEKLERİ YEMEK

Kediler insan yiyeceklerine oldukça ilgilidir. Siz yerken büyük ihtimal kocaman göz bebekleriyle onlara da yedirmenizi isteyeceklerdir. Ancak insan yiyecekleri kediler için zararlı olabilir. Soğan, çikolata, süt ürünleri ve üzüm kedilere zarar veren yiyeceklerden yalnızca birkaç tanesi.

3- BİTKİLERİ ÇİĞNEMEK

Bazı ev bitkileri kedileri zehirleyebiliyor. Kedili bir eve bitki almayı planlıyorsanız onlara zarar vermeyen türleri seçmelisiniz. Ayrıca kedilerin erişemeyeceği yerlere konumlandırmalısınız.

4- BAZI EV EŞYALARI

Evinizdeki bazı temel günlük eşyalar özellikle yavru kediler için tehlikeli olabilir. Kulak tıkaçları, piller, ip, lastik bantlar ve saç tokaları bunlara birkaç örnek.

Bütün bu maddelerin yutulması kolaydır ve kedilerin bağırsaklarını tıkarlar.

5- PANJURLAR VE PERDELER

Panjurlar ve perdeler kedilerin oynamayı en çok sevdiği şeylerden biridir. Ne yazık ki kediler kolaylıkla panjurlara sıkışabiliyor. Perdelere ise tırnaklarını takabiliyor.

6- KEDİ OTU YEMEK

Kedi otu kedileri son derece heyecanlandırır. Bu bitkinin güvenli olduğu düşünülse de fazlası kusmasına ve asabi olmasına neden olabilir.

7- PLASTİK TORBALAR

Bazı kediler plastik torbalarda oynamaya bayılır. Ancak çok rahat poşete dolanabilir ve nefessiz kalabilirler. Ayrıca plastik poşetlerin parçalarını yutmaları da zararlıdır.

8- SÜT İÇMEK

Kedilerin laktozu düzgün bir şekilde sindirebildiği tek zaman, doğdukları zaman ve sonraki ilk aylardır. Bu nedenle uzun vadede kedinizin süt tüketmesi sağlığını ciddi şekilde etkileyecektir.

Keditörün Önerisi

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Masaj Yapar?

04.07.2021

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER