Kediler Ve Tavşanlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Kediler Ve Tavşanlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Hayvanlar, stereotipleri yıkma yöntemleriyle sizi şaşırtabilir. Konu birlikte yaşamaya gelince, tavşan ve kedi beraber yaşayabilir mi?

Biri mükemmel bir avcı, diğeri ise av olduğundan, bu pek olası bir kombinasyon gibi görünmüyor. Ancak, birlikte yaşayabilir olmaları sizi şaşırtacak. Kediler ve tavşanların çok farklı sosyal ilişkileri vardır. Yine de bu beraber yaşayamayacakları anlamına gelmez. Hatta arkadaş bile olabilirler.  En önemli şey, avcı-av klişesini ortadan kaldırmak ve bu iki hayvanı strese sokmamak için birbirleriyle nasıl tanıştıracağını bilmek..

Kedilerin avcılık içgüdüleri vardır. Bir tavşan gördüklerinde onu avlamak için pusuya yatarlar. Kediler ve tavşanların birlikte yaşaması için, kedilerin kendilerini uyarılmış hissetmelerinin ve yırtıcı doğalarını göstermelerinin olası olmadığı bir ortamın sağlanması çok önemlidir. İnanması zor olsa da, konu sosyal ilişkiler olduğunda tavşanlar kedilerden daha kavgacı olma eğilimindedir. Bunun nedeni, gruplar halinde yaşamaları ve bu nedenle hiyerarşi ile daha fazla ilgilenmeleridir. Aynı zamanda türlerine ait olmayan her şeye kesinlikle güvenmeyen av hayvanlarıdır.

İlk adım

Kedileri ve tavşanları tanıtırken birçok önemli nokta vardır. Tavşanların güvenli yer olarak bir kafeste olması gerekmektedir. Kedinizin patisinin kafesten geçmediğinden emin olmalısınız. Onlara alan vermenin en büyük avantajı, tavşan kafesindeyken iki hayvanın birbirlerinin kokularına, seslerine ve hareketlerine alışma şansına sahip olmalarıdır. Bu aşama, her iki hayvanın kişiliğine bağlı olarak günler, haftalar ve hatta aylar alabilir.

Kediler ve tavşanların birlikte yaşayabilmesi için bir sonraki adım

Zamanın geldiğini hissettiğinizde, devam edin ve onları denetlerken iki hayvanı bir araya getirin. Sizin müdahale edebileceğiniz bir alanda bulunun. Kedi saygılı ve meraklıysa, etrafı koklamasına ve çevreyi incelemesine izin verin. Eğer kediniz hareketleri hızlıysa çok erken hareket ettiniz ve ilk adıma geri dönmeniz gerekiyor demektir. Yetişkin kedilerin bu gibi durumlara alışması zor olur. Her kedi için aynı davranışı sergilemesini bekleyemeyiz.

20/11/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...

Kediler Neden Duvar İzler?

26.05.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Bin Yıllık Kedi Mumyası

29.03.2022

Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya'ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

Kedilerde Solunum Sistemi

20.03.2022

“Vücudun oksijen gereksiniminin sağlanması konusunda kedilerin solunum sistemi insanlarınkine ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER