YENİLER >

Kediler Ve Tavşanlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Kediler Ve Tavşanlar Birlikte Yaşayabilir Mi?

Hayvanlar, stereotipleri yıkma yöntemleriyle sizi şaşırtabilir. Konu birlikte yaşamaya gelince, tavşan ve kedi beraber yaşayabilir mi?

Biri mükemmel bir avcı, diğeri ise av olduğundan, bu pek olası bir kombinasyon gibi görünmüyor. Ancak, birlikte yaşayabilir olmaları sizi şaşırtacak. Kediler ve tavşanların çok farklı sosyal ilişkileri vardır. Yine de bu beraber yaşayamayacakları anlamına gelmez. Hatta arkadaş bile olabilirler.  En önemli şey, avcı-av klişesini ortadan kaldırmak ve bu iki hayvanı strese sokmamak için birbirleriyle nasıl tanıştıracağını bilmek..

Kedilerin avcılık içgüdüleri vardır. Bir tavşan gördüklerinde onu avlamak için pusuya yatarlar. Kediler ve tavşanların birlikte yaşaması için, kedilerin kendilerini uyarılmış hissetmelerinin ve yırtıcı doğalarını göstermelerinin olası olmadığı bir ortamın sağlanması çok önemlidir. İnanması zor olsa da, konu sosyal ilişkiler olduğunda tavşanlar kedilerden daha kavgacı olma eğilimindedir. Bunun nedeni, gruplar halinde yaşamaları ve bu nedenle hiyerarşi ile daha fazla ilgilenmeleridir. Aynı zamanda türlerine ait olmayan her şeye kesinlikle güvenmeyen av hayvanlarıdır.

İlk adım

Kedileri ve tavşanları tanıtırken birçok önemli nokta vardır. Tavşanların güvenli yer olarak bir kafeste olması gerekmektedir. Kedinizin patisinin kafesten geçmediğinden emin olmalısınız. Onlara alan vermenin en büyük avantajı, tavşan kafesindeyken iki hayvanın birbirlerinin kokularına, seslerine ve hareketlerine alışma şansına sahip olmalarıdır. Bu aşama, her iki hayvanın kişiliğine bağlı olarak günler, haftalar ve hatta aylar alabilir.

Kediler ve tavşanların birlikte yaşayabilmesi için bir sonraki adım

Zamanın geldiğini hissettiğinizde, devam edin ve onları denetlerken iki hayvanı bir araya getirin. Sizin müdahale edebileceğiniz bir alanda bulunun. Kedi saygılı ve meraklıysa, etrafı koklamasına ve çevreyi incelemesine izin verin. Eğer kediniz hareketleri hızlıysa çok erken hareket ettiniz ve ilk adıma geri dönmeniz gerekiyor demektir. Yetişkin kedilerin bu gibi durumlara alışması zor olur. Her kedi için aynı davranışı sergilemesini bekleyemeyiz.

Keditörün Önerisi

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

Kediler Alemi

Kediniz Hareketsiz Mi?

01.12.2021

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...

Kedilerde Utangaçlık

26.10.2021

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Yeni Yazarımız Emek Ekşi

16.10.2020

1997, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden bu temmuz ayında ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER