YENİLER >

Bu Mama Bozuk Mu?

Bu Mama Bozuk Mu?

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kediciler alacağı ürünlerde öncelikle son kullanma tarihine bakmalıdır. Rafta uzun süre beklemiş, son tüketim tarihinin dolmasına az kalmış ürünleri de tercih etmemelisiniz.

Kediniz için en iyi mamayı alsanız dahi, mamanın tazeliğini ve tadını koruyamadığınız sürece bunun bir önemi olmayacaktır. Kedi mamasının saklanma koşullarının iyi olması tazeliğini, kokusunu ve tadını büyük ölçüde koruyacaktır. Uygun şekilde sakladığınız sürece mamalarda bakteri oluşumunu, bozulmasını ve kedinizin sağlığının olumsuz etkilenmesini önleyebilirsiniz. Kuru, yaş ve konserve mamaların saklanma şekli ve açıldıktan sonra tüketilme süresi birbirinden farklıdır.

Yaş mama, kuru mamaya göre daha hızlı bozulmaya yatkındır. Mamanın bozuk olup olmadığını anlamanız için sizlere vereceğimiz ipuçlarını takip edin.

Son tüketim tarihinin geçmesi

Kedi mamalarının üretim tarihinden itibaren maksimum 1 yıllık tüketim süresi vardır. Son tüketim tarihi geçmiş ürünü açtığınızda bozulmadığını düşünseniz bile kedinizin tadını, kokusunu beğenmemesi ve yememesi mümkündür. Böyle bir riske girerek kedinize bu mamaları vermeyin.

Hava alan paketler

Ambalajı yırtılmış, ezilmiş hava alan paketli mamaları tercih etmemelisiniz. Bu şekilde son tüketim tarihine zaman bile olsa, mama bozulmuş olabilir.

Sıcak ortamda kalması

Mamanın güneşin altında veya çok sıcak bir ortamda kalması bozulmasına neden olur. Kuru ve serin yerde saklanmalıdır.

Kötü kokması

Kedinize düzenli olarak aldığınız bir mamanın, bozulduğunu paketi açtığında duyacağınız kötü kokudan sizde anlayabilirsiniz.

Açık yaş mamanın dışarıda beklemesi

Yaş mamayı açtıktan sonra kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. Bekletmeniz gerekiyorsa, buzdolabını tercih etmelisiniz. Dışarıda bekletilen yaş mama bozulur.

Kedinin mamayı yememesi

Kokusundan bozulduğunu anlamayarak kedinize verirseniz, kedinizin burun kıvırmasından ve yememesinden bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Kediler genellikle bozuk olan ürünleri yemeyi reddederler.

Ağzının açık bırakılması

Kedinizin yaş veya kuru mamasının ağzı açık şekilde ortalıkta kalması bozulmasına sebep olur.

Keditörün Önerisi

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kediler Sizi Seçer Mi?

05.08.2021

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kediler Alemi

Kedilerin Gizli Dili

07.11.2021

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz? Kediler insanlar gibi cümleler kuramaz belki ama ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER