YENİLER >

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

Kedi Kumu Nasıl Bulundu?

Kediler ve insanlar yüzyıllardır beraber yaşıyor. İkinci dünya savaşı sırasında kedilerin yaşam alanı günümüzdeki gibi yalnızca evler değil hem evler hem de sokaktı. Kediler tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkar, ihtiyacını görüp eve geri gelirdi. 1940’ların ortalarında, evlerde yaşayan kedi sayısı hayli artmıştı. Bu da bir sorunu ve tesadüfi bir çözümü beraberinde getirdi. Kedi kumu..

O dönemlerde insanlar kedilerinin tuvaleti için gazete, soba külü veya çöp için kullandıkları kutuları kullanıyordu. Fakat bu kutular kötü kokuyu azaltmıyor, kedinin ayağına yapışan küller sağa sola saçıyordu. Amerika’nın Michigan eyaletinde ailesi buz, kömür, kum, fırınlanmış kil gibi şeyler satan bir işletmenin sahibi olan Edward Lowe, makine yağını emmesi için ürettikleri kilin, kedi idrarını emmek için de iyi bir madde olduğunu tesadüfen fark etti.

1947’de bir gün, Lowe’nin kül kullanmaktan bıkan komşusu, ondan kedisi için biraz kum istedi. Lowe denemesi için komşusuna bir paket granül kil verdi. Komşusu kilin harika bir iş çıkardığını ve kötü kokuyu azalttığını, arkadaşlarının da kedileri için bu kumdan istediğini söyledi. Lowe, ürüne Kitty Litter adını vererek evcil hayvan dükkanlarına sattı ve daha sonra Tidy Cat marka kumu geliştirdi.

Topaklanan kedi kumunun gelişimi

1984’te, bir başka kazara keşif, kedi kumunun topaklanmasıyla sonuçlandı. Bir biyokimyacı olan Thomas Nelson mikroskobik olarak kili incelerken bentonit gibi bazı kil türlerinin idrarın dağılmasını önlediğini keşfetti. Bentonit fırınlanmadan kurutulduğunda daha iyi nem tutup topaklanıyordu.

Bugün evcil hayvan pazarında çok fazla çeşit kum satılmakta. Doğal, doğal olmayan, biyoçözünür ya da çözünmeyen pek çok kum çeşidi mevcut ve sağlıklı bir kum seçmek, kedi sahiplerinin bütçe hesabı yaparken gözden kaçırmamaları gereken önemli bir husus.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER