YENİLER >

Kediler Duyma Yetisini Neden Kaybeder?

Kediler Duyma Yetisini Neden Kaybeder?

Engelli bir kedi düşündüğümüzde genellikle; üç ayaklı, görme engelli veya felçli bir kedi aklımıza gelir. Fakat kedilerin gözle görünmez, duyma yetisi kaybı gibi engelleri olabilmektedir.

Kedilerin işitme duyusu inanılmaz derecede gelişmiştir. İnsanların duyamadığı sesleri dahi duyan bu alfa canlıların kulakları, oldukça keskin ve hassastır. Öyle ki insanlar 20 kHz’ye kadar kediler ise 79 kHz’ye kadar ses dalgalarını işitebilir.

Kedilerde duyma kaybı yaygın görülen bir durumdur. Bazen fark edilmez. Sağırlık genetik bir hastalık değildir. Bir sağlık durumundan veya yaşlılıktan kaynaklanan bir hastalıktır. Beyaz kedilerde sağırlık daha sık görülen bir durumdur çünkü duyma yetisi kaybı onların genini oluşturan W geniyle alakalıdır. Bazıları mavi gözlü kediler için de aynı şeyi söyler ancak bu doğru değildir.

Duyma yetisi kaybı engeline bazı ilaçlar da sebep olabilir. Kulak enfeksiyonları veya kulak yaralanmaları da sağırlığa sebebiyet verebilir.

Kediniz eğer doğuştan duymuyorsa bu onun için daha kolay bir durumdur. Çünkü duymak ne demek hiç bilmemiştir. Ancak sonradan olduysa, bu duruma alışması biraz zaman alacaktır. Kediniz asileştiğinde veya normalde sergilemediği tavırlar sergilediğinde şaşırmamalı aranızda yeni bir anlaşma dili geliştirmelisiniz.

Bir kedinin sağır olup olmadığını anlamak zor olabilir. Eğer kısmi sağırlık varsa bunu anlamak daha da zordur. Duymayan bir kedi evdeki rutin yaşamında normal davranır. Ancak diğer kedilere kıyasla uyurken daha çok ses çıkardığını ve daha kolay korktuğunu fark edebilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Kaç Kelime Anlar?

22.09.2021

Kediler ve kediciler arasında güçlü bir bağ vardır. Sürekli olarak kedinizle konuştuğunuzu ...

Kedileri En Çok Ne Üzer?

17.08.2021

Kediler hassas duygulara sahip canlılardır. Onların da üzüldükleri olaylar gerçekleşebilir. ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER