YENİLER >

Kavga Eden İki Kediyi Nasıl Ayırırsınız?

Kavga Eden İki Kediyi Nasıl Ayırırsınız?

Ciddi yaralanmalardan kaçınmak için kavga eden kedileri mümkün olan en kısa sürede ayırmalısınız. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İki kedi kavga ederken arasına girmek yaralanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle elle müdahalede bulunmak doğru değildir. Ancak kediler arası ciddi yaralanmaları engellemek için kavgaya son vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle hızlı bir şekilde müdahale edilmelidir.

Kediler arasındaki bir kavga, çatışmanın, her iki kedinin de doğrudan saldırganlığa yükseldiği noktaya tırmandığını görürüz. Bu durumda kedilerde çığlık atarcasına bağırma, tırmalayarak ve ısırarak bir birlerinin canını acıtma gibi davranışlarda bulunduklarını görürüz. Pes etmeden devam ederler. Bu durum, kedilerin birini ciddi şekilde yaralamasına ve hatta bu yaralanmalar ölümüne yol açabileceğinden tehlikelidir. Bu gibi durumlarda kedilerin dikkatini dağıtmak yapılacak en iyi şeydir. Yüksek ses çıkarmak bir yere vurmak dikkatlerini dağıtacaktır.

Genellikle kediler arası kavga şu nedenlerle ortaya çıkar;

Bölgesellik: Kediler, hem sokakta hem de evde kendi alanlarını belirleyen yalnız canlılardır. Kendi topraklarında başka bir kedinin varlığı çatışmalara yol açabilir.

Hiyerarşi: Kediler bir grup içinde yaşadıklarında aralarında bir hiyerarşi kurulur. Bu yapılandırılırken (veya kedilerden biri buna saygı duymuyorsa) saldırganlıklar ortaya çıkar.

Uyum sorunları: Başka bir kedinin yaşadığı bir eve yeni bir kedi geldiğinde, kıhlama veya tırmalama gibi bazı izole saldırganlıkların ortaya çıkması normaldir. Kediler birbirlerini tanımaya başladıkları ve hiyerarşiyi oluşturdukları için bu beklenen bir durumdur. Ancak kavgaların uzamaması için durumu yönetmek önemlidir.

İki kedi arasında kavga çıkması ne yapmalıyım?

İki kedinin kavga etmesi durumunda yapılacak en iyi şey her zaman önlem almaktır. Kedilerin birbirlerine gönderdiği uyarı işaretleri açıktır ve zamanla yoğunluğunun arttığını göreceksiniz.

Eve yeni bir kedi geliyorsa tanışmaları için zaman tanıyın.

Kedilerinizin çatışmasına neyin sebep olduğunu bulun ve çözün: Örneğin, yiyecek eksikliği, oyuncaklar veya bölge savunması gibi.

Kediler birbirini tehdit ettiğinde dikkatlerini dağıtın. Fiziksel olarak araya girmekten kaçının. Yüksek sesle elinizi çırpabilir veya bir yere oyuncak fırlatabilirsiniz.

Eğer kavga etmekten vazgeçiyorlarsa onları ödüllendirin.

Evinizde iki kedinin anlaşması için doğal feromon ürünlerinden yardım alabilirsiniz. FELIWAY Friends, birlikte yaşayan kediler arasındaki çatışmaları azaltmak ve kavga, kovalama, engelleme gibi durumlardan kaçınmak için kullanımı kolay bir feromon ürünüdür.

Keditörün Önerisi

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Kediler Alemi

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Kediler Neden Çok Uyur?

10.09.2021


Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER