YENİLER >

Dünyanın En Yaşlı Kedileri

Dünyanın En Yaşlı Kedileri

İyi bakılan kedilerin ortalama yaşam süresi 15 yıl olarak kabul edilir. Ancak her durumda olduğu gibi kedilerin yaşam süresinde de farklılıklar vardır. Günümüze kadar yaşayan kediler arasında en uzun yaşayan kediyi bilmek imkânsız ama kedicilerin rekorlar kitabı başvuruları ve yaşlı kediler ile ilgili yapılan haberler bilgi edinmemizi sağlıyor.

Scooter

Siyam cinsi olan Scooter Texas'ta yaşamıştır. 1986 yılında doğmuş ve 2016 yılına kadar kedicisi ile sağlıklı bir hayat sürmüştür.  Scooter 4 haftalıkken annesini kaybetmiş ve sonrasında yeni yuvasını bulmuş ve tam 30 yıl bu yuvada mutlu yaşamıştır.

Missan

1985 yılında doğan Missan, 2015 yılında rekorlar kitabına girmeye hak kazansa da doğum belgeleri olmadığı için resmi olarak kitapta yerini alamamıştır. İsveç'de bir çiftlikte yaşayan Missan çekingen, temkinli ve köpeklerle iyi anlaşan bir kedi olarak anlatılıyor.

Miez Maz

33 yıl boyunca bir tren istasyonunda yaşayan Miez Maz, İsviçre’de ünlü bir kedidir. Halkın ve tren istasyonunda çalışan herkesin ilgisine ve sevgisine sahiptir.

Sarah

En uzun yaşayan kedi unvanına sahip olan Sarah, 33 yıl mutlu bir hayat sürmüştür. 21 yıl boyunca aynı veteriner hekim tarafından ilgilenilmiştir.

Grandpa Rexs Allen

Sfenks ve Devon Rex kırması Grandpa Rexs Allen, 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na en yaşlı kedi olarak girmiştir. Rekor sahibi bu güzel kedi 34 yıl boyunca ailesi ile mutlu bir hayat yaşamıştır.

Creme Puff

1967 yılında Texas'da doğan Creme Puff 2010 yılında Grandpa Rexs Allen'in rekorunu kırmıştır. Bu iki kedinin ortak özelliği ise birlikte yaşamaları yani ikisinin de sahibinin Jake Perry olması. Yapılan araştırmalar sonucunda Jake Perry'nin yüzlerce kediyi sahiplendiği ve sahiplendiği kedilerin büyük bir kısmının da en az 30 yaşına kadar yaşadığı öğrenilmiş.

Lucy

Lucy tam 39 yıl boyunca ailesi ile mutlu bir yaşam sürmüş. 39 yıl insan yılına göre 172 olarak hesaplanırken, uzun yaşaması rekorlar kitabında yer almamıştır.

Keditörün Önerisi

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Kedi Çığlığı Nedir?

28.06.2021

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER