YENİLER >

Kedilerin Geceleri Ortaya Çıkan Olağandışı Davranışları

Kedilerin Geceleri Ortaya Çıkan Olağandışı Davranışları

Gündüzleri uyuyan ve dinlenen kedilere geceleri ne oluyor dersiniz? Bir anda hareketlenen, değişik davranışlarda bulunan kediler, sizleri uykunuzun en güzel yerinde uyandırıyor olabilir. Geceleri ortaya çıkan olağandışı davranışları ve sebeplerini sizler için derledik.

Genç kediler avlanma dürtüsü açısından oldukça aktif bir dönemdedir ve şafakla alacakaranlık onlar için en iyi avlanma zamanıdır. Bu nedenle avlanma amacı için bu saatlerde uyanık olabilir. Yaşlı kedilerde ise çoğunlukla sağlık problemlerinden ötürü uyku döngülerinde değişmeler yaşanabilir.

Oyun isteği

Kediler bütün gün dinlenmiş ve enerjisini toplamış bir şekilde akşam uykudan önce oyun oynamak ister. Siz tam uyuyacakken bir anda ordan oraya koşmaya ve üzerinize atlamaya başlarlar. Kediniz yatmadan önce oyun oynamayı seviyorsa, gece rutininize güzel ve uzun bir oyun seansını ekleyebilirsiniz. Böylece hem siz günün stresini atmış olursunuz hem de kediniz oyun ihtiyacını gidermiş olur. Onunla oynayacağınız oyun onu yoracağı için o da sizde rahat bir uyku çekmiş olursunuz.


Gece çığlığı

Kedilerin gece bir anda yüksek sesle miyavlamalarında avlanma içgüdüsünün etkisi büyüktür. Yatma öncesindeki güzel bir öğün yemek de kedinizin avlanma dürtülerinin azalması noktasında işinizi kolaylaştırabilir. Bulmaca ve labirent şeklindeki yiyecek bulma oyunları da kedinizin hem av dürtüleri hem de fiziksel ve zihinsel enerjisini ortaya çıkarması için faydalı olabilecek yöntemlerden biridir.

Gece boyunca hiç uyumamak

Kediniz size geceleri hiç uyumuyormuş gibi gelebilir. Bunun altında yatan sebeplerin başında çoğunlukla kedilerin gündüzleri genellikle uyuklaması yatabilir. Tabi durum her zaman böyle olmaz ve davranışın altında tıbbi bir neden yatabilir. Böyle bir şüphe oluştuğunda veteriner kontrolü önemlidir. Ancak kontrolü yapılan bir kedinin herhangi bir sağlık sorunu yoksa,  kedinizin davranışını bir anda değiştiremezsiniz. Bunu zamana yaymalı ve sizin uyku programınıza uyumlu olacak şekilde yavaş yavaş değişmesini sağlamalısınız. Bunu sağlamak için yapmanız gereken şeyler arasında kedinizi gece beslemek ve onların gün boyunca hareketli olmalarını sağlayacak oyunlar ve egzersizler yapmalarını sağlamaktır.

Uyurken sizi izleyebilir

Derin bir uykudasınız ve bir anda gözünüzü açtınız gecenin bir yarısı kediniz sizi izliyor. Kedinizin sizi uyurken izlemesi ile ilgili en yaygın açıklama, sizinle güçlü bir bağ kurmuş olmaları ve her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için size göz kulak olmalarıdır. Ya da acıkmış ve başınızda uyanmanızı bekliyor olabilir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedim Kaç Yaşında?

22.11.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kediler Neden Isırır?

01.11.2021

Kedilerin ısırma alışkanlıklarının pek çok sebebi vardır. Kediler doğal avcılık ...

Kediler Neden Sürtünür?

23.10.2021

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

Kedi - Maurice Carame

12.10.2020

Kedi gözlerini açtı, Güneş girdi içeri. kedi gözlerini kapadı, Güneş içerde ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER