YENİLER >

Kediler Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Kediler Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir?

Kedileri çok bağımsız canlılar olarak düşünseniz bile, onları evde yalnız bırakmak zihinsel sağlıkları için sakıncalı bir durumdur. Kediler uzun süre yalnızlığı sevmezler. Bu onlarda ayrılık kaygısı gibi birçok durum yaşamalarına sebep olur.

Kedilerin ilgiye ihtiyacı vardır ve yalnızlık onlar için kötü bir durumdur. Her kedinin farklı vücut ve karakter özelliği vardır. Onları bir süre evde yalnız bırakmanız gerekiyorsa eğer, yalnız bırakmadan önce kedinizin özel ihtiyaçlarını da düşünmelisiniz. Genellikle kediler için zorunlu durumlarda en fazla 1-2 gün yalnız kalması gerektiği söylenir.

Bununla birlikte, bir kedinin evde tek başına kalabileceği süre, yaş, sağlık, boyut, cins, eğitim vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tabii ki, siz yokken kedinizin ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğundan emin olmalısınız. Yaşlı bir kedi veya yavru kedi sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Onları çok uzun süre yalnız bırakamazsınız.

Uzun süre yalnız kalan kedilerde davranış problemleri ortaya çıkabilir.  Bir kedi bol miktarda yiyecek ve su olduğu sürece kediciler olmadan birkaç gün hayatta kalabilir, ancak bu onun sağlığı için iyi olduğu anlamına gelmez.

Tüm yetişkin kediler evde yalnız kalabilir mi?

Kedinizi evde yalnız bırakmak asla bir alışkanlık haline gelmemelidir. Yalnız başına çok fazla zaman geçiren kediler genellikle hareketsiz  kalırlar, bu da fiziksel ve zihinsel sağlıkları için kötüdür. Egzersiz olmadan aktif olmayan bir rutin, obeziteye ve diğer ilgili hastalıklara neden olabilir.  Eğer evde insan yoksa zihinlerini düzgün bir şekilde uyaramazlar, bu da stres ve can sıkıntısına bağlı davranış değişiklikleri ve sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle evde uzun süre yalnız bırakmamayı, çok zorunlu durumlarda güvendiğiniz biri ile kalması uygun olacaktır.

Kediler, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için yiyecek ve sudan çok daha fazlasına ihtiyaç duyan zeki, sosyal canlılardır.

Keditörün Önerisi

Beyaz Saray'a Kedi Geliyor

28.11.2020

ABD’de 3 Kasım tarihindeki başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyen Demokrat aday Joe Biden ...

Kediler Alemi

Kedilerin Gizli Dili

07.11.2021

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz? Kediler insanlar gibi cümleler kuramaz belki ama ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER