YENİLER >

Kedi Yavrusu Bulduğunuzda Yapmanız Gerekenler

Kedi Yavrusu Bulduğunuzda Yapmanız Gerekenler

Terk edilmiş, kaybolmuş veya annesi ölmüş bir kedi yavrusu buldunuz ve yardımına ihtiyacı var! İşte neler yapmanız gerektiğinin ipuçlarını sizler için derledik. 

Yavru kedinin gerçekten terk edildiğinden emin olun.

İlk olarak, söz konusu yavru kedinin gerçekten terk edildiğinden emin olun. Çünkü annesi mama aramaya çıkmış olabilir. Yeni doğmuş yavruların annesiz hayatta kalma şansı çok düşüktür. Yavru kediye güvenli bir mesafeden göz kulak olun. Anne 12 saat sonra geri dönmediyse, bir sonraki adıma geçme zamanı gelmiştir.

Yavru kediyi sıcak tutun.

Kedi yavruları kendi vücut sıcaklıklarını düzenleyemezler. 3 haftadan küçük kedi yavruları vücut ısılarını kontrol edemez ve üşür. Altında bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi bulunan havlularla kaplı bir "yuva" hazırlayın.  Çok ısınırsa hareket edebileceği boşluk bırakın.

Gerekirse terk edilmiş yavru kediyi biberonla besleyin.

Yavru kedi bir haftalık veya daha küçükse, her iki saatte bir yavru kedi mamasını biberonla beslemeniz gerekir. 2 haftalıkken, her dört saatte bir beslenebilir. Biberonla beslerken, mamanın ciğerlerine değil midesine gitmesi gerekmektedir. Karnının aşağıda olduğundan emin olun. 4-5 haftalık olunca, yavru kedileri için üretilen yaş veya kuru mama yemeye başlayabilir.

Beslenme sonrası bakım önemlidir.

Her beslemeden sonra, yavru kedinin gazını nazikçe çıkarması ve silinmesi gerekecektir. Söz konusu terkedilmiş yavru kedi 4 haftadan küçükse , idrara çıkma ve dışkılama için onu uyarmak gerekir. Bu nedenle anogenital bölgesi ılık, nemli bir kağıt havlu veya bezle silinmelidir.

Terk edilmiş bir kedi yavrusunun çok savunmasız olduğunu bilin.

Terk edilmiş kedi yavrularının maalesef sağlıkları daha büyük risk altındadır. Ne yazık ki her yavru kediyi kurtarmanız mutlu sonla bitmez. Terk edilmiş bir yavru kedi, anne sütündeki antikorlardan yararlanamadığı için enfeksiyonlar, hipotermi ve anemi gibi sorunlara karşı daha savunmasızdır. Bu nedenle ona iyi bakmak önemlidir.

Keditörün Önerisi

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kediler Alemi

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER