YENİLER >

Kediler Ne Kadar Su İçmeli? 

Kediler Ne Kadar Su İçmeli? 

Kediniz, 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı sudur. Kedinize gereken tüm mineral içeriğe sahip olan su, aynı zamanda tüm organlarının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için derisinde ve vücudunda belli bir nem seviyesi oluşturur, kanı besler. Özellikle kuru mama yiyen kedilerin daha çok suya ihtiyacı olur. Çünkü bu tür mamalardaki su miktarı çok düşüktür.

Tüm canlılar gibi su da kedilerde hayati vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gereklidir. Yeterince su içmezlerse kediler dehidrasyondan muzdarip olabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir. Toksinleri böbreklerden atmak için yeterli su alımı gereklidir. Kediler ayrıca çok fazla su içtiklerinde sağlık sorunları yaşayabilir ve polidipsi adı verilen bir durum geliştirebilirler. Genel olarak kediler günde yaklaşık bir bardak su tüketirler.

Bir kedinin günlük su ihtiyacı kilosu başına 60 ml olarak hesaplanıyor. Yetişkin sağlıklı bir kedinin ortalama 4-5 kg olduğunu varsayarsak, bu durumda günde 240 ml (yaklaşık 1 büyük su bardağı kadar) su içmesi normal.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kedilerde İlkel Kese Nedir?

23.08.2021

İngilizce'de “Primordial Pouch" olarak adlandırılan ilkel kese, doğadaki vahşi kedilerde ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER