YENİLER >

Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalıdır? Açık Mı? Kapalı Mı?

Kedi Tuvaleti Nasıl Olmalıdır? Açık Mı? Kapalı Mı?

Kediler için alınması gereken bir takım malzemeler ve ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler arasında en önemli olanlardan bir tanesi de kedi tuvaletleridir. İlk kez kedi ile yaşayacak biri için sıradan bir kutu gibi görünen bu kedi tuvaletleri, bazı özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı hale gelir. Kedicilerin hep sorduğu sorudur: “Açık kedi tuvaleti mi, kapalı kedi tuvaleti mi daha iyi?’’

Temel olarak kedi tuvaletlerinin boyut, şekil ve derinlik olarak iyi tasarlanmalıdır. Kedilerin tuvaletlerini yaparken, rahat olmaları önemlidir. Bu yüzden sıkışık bir kedi tuvaletini kullanmak kedileri yoracaktır. Bu yüzden kedi tuvaleti seçilirken büyüklüğü, kolay taşınabilir olması, içerisinin akmaması gereklidir. Bunun yanı sıra tuvalet kabı seçiminde en merak edilen konu kapalı mı, açık mı olmalıdır?

Kedi Tuvalet Kabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tuvalet kabını seçerken her şeyden önce kullanımı ve temizliği pratik bir kap olmasına dikkat etmelisiniz. Bu amaçla, kolay taşınabilen, yıkanabilen plastik materyallerden yapılmış bir kum kabı uygun olacaktır. Unutmayınız ki kediniz ihtiyacını gidermek için her zaman kuytu bir köşeyi tercih edecektir. Petshop’lardan kapalı, filtreli, kapılı veya açık tuvalet kabı çeşitlerinden eviniz için uygun olan bir tuvalet kabı seçerken özellikle gizlilik ihtiyacını gözeterek kapalı bir kap seçmeniz kedinizin gizlenme duygusunu tatmin edeceği gibi kötü kokuların ve kum tanelerinin etrafa yayılmasını da önleyecektir.

Kediler alışkanlıklarına çok düşkündür. Kedi sahiplerinin pek çoğu deneyimlerine göre kapalı kedi tuvaletine ilk tepkinin korku olduğunu söyler. Birçok kedinin kapalı tuvaletin kapısından ürktüğü veya içine girmekten korktuğu sık karşılaşılan bir sorundur. Küçük yaştan itibaren açık kedi tuvaleti kullandıktan sonra kapalı tuvalete alıştırmak biraz uğraştırıcıdır ama imkansız da değildir.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...

Kediler Alemi

Kedili Seyahat

13.08.2021

Evcil dostlarımız seyahat etmekten hiç hoşlanmazlar. Genel olarak değişikliği ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER