YENİLER >

Kedilerin Gizli Dili

Kedilerin Gizli Dili

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz? Kediler insanlar gibi cümleler kuramaz belki ama bazen çok şey anlatırlar. Bu onların ‘gizli dili’ Peki ama nasıl?

Kedinizi Dinleyin

Basit ipuçlarını takip ettiğinizde onları anlamak sizin için kolaylaşacak. Kedinizi dinleyin.. Kediler gün içinde birçok farklı ses çıkartır. Onunla uzun zaman geçiren Kediciler ne demek istediğimizi anladı bile. Araştırmacılar kedilerin 16 farklı seslendirme yaptığını tespit etmişler. Siz de biliyorsunuz mama isterken farklı, mutluyken farklı, oyun peşindeyken farklı ses çıkartıyor evcil dostlarımız.. Telefonunuza bu farklı seslerden birkaçını kaydetmeyi ve kedinizin davranışını ortaya çıkaran sesleri anlamak için bunları dinlemeyi deneyin.

Kedinizi İzleyin


Okuma ve yazma bilmezler, ancak kediler hem duygularımızı hem de beden dilimizi okuyabilir. Örneğin, bizi gülümserken gördüklerinde ve kendi beden dillerini kullanarak bizimle iletişim kurduklarında mırlama ihtimalleri daha yüksektir.

Mimikleri insanlar kadar belirgin olmasa da kedilerin farklı bir iletişim yolu daha vardır; kuyrukları! Kediniz kuyruğunu yukarı doğru tutup hafifçe sallayarak size doğru koşuyorsa, sizi görmekten çok mutlu olduğunu ifade etmektedir. Kuyruğun ucu soru işareti biçimindeyse, mutlu oldukları ama kendileri hakkında ne hissettiğinizden emin olmadıkları anlamına gelir. Bu yüzden onlara biraz güven verin! Son olarak, kuyrukları hızlı bir şekilde bir yandan diğer yana hareket ediyorsa, dikkatli olun.

Kedinizle Konuşun

Araştırmacılar kedilerin isimlerini ve sesleri ayırt edebildiğini ancak kelimelere fazla anlam yüklemediğini tespit ettiler. Siz yine de onunla konuşun. Mimiklerinize ve ses tonunuza göre ne demek istediğinizi anlayacaktır. Eğer ona ismini öğretmek isterseniz, gereken tek şey tutarlılık.. İsmini söyleyin ve yaklaştığında bir ikramda bulunun. İlk başta yanınıza gelmezse adını söyleyin ve size doğru bir adım attığında onu ödül mamasıyla teşvik edin.

Kedilerimizin bizimle nasıl iletişim kurduğunu anlamak için öğreneceğimiz çok şey var. Umarım bu ipuçları, kedi psikolojisinin büyüleyici dünyası hakkında biraz daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmuştur.

Keditörün Önerisi

Kedim Kaç Yaşında?

22.11.2021

Kedicilerin kedilerinin yaşlarını hesaplamak konusunda kafaları biraz karışık. Kedilerin ...

Kedilerin Mucizevi Dili

05.11.2021

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey ...

Kediler Neden Kusar?

19.08.2021

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine de sahiptirler. Sık ...

Kediler Alemi

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kediniz Hiperaktif Mi?

07.07.2021

Hiperaktif, yerinde duramayan, oyun oynamaktan sıkılmayan çok hareketli bir kediniz mi ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER