YENİLER >

Kediler Neden Yavaş Göz Kırpar?

Kediler Neden Yavaş Göz Kırpar?

Kediler iyi bir iletişimcidir. Birçok iletişim biçimine sahiptir. Onlar miyavlamayı kedicilerle iletişim kurmak için kullanırlar. Bir diğer insanlarla iletişim kurduğu yöntem ise gözleridir.

Kediler birbirleriyle iletişim kurarken, gözlerini yavaşça kapamak onların birbirine güvendiğinin veya güvenebileceğinin bir göstergesidir. Diğer kediye olan güvenlerini ve kendisinin karşıdaki kediye bir tehdit olmadığını iletiyordur.

Kediniz size karşı yavaşça gözlerini açıp kapatıyorsa, memnuniyet, güvenlik ve rahat bir durumda olduğunu size anlatıyordur. Bir kedinin yaptığı bu eylem, gülümsemesine en yakın davranıştır. Kediniz göz açıp kapayıncaya kadar ona doğru döndüğünüzde, gülümseyin.

Scientific Reports'ta yapılan bir araştırma, yavaş göz kırpmanın kediler ve insanlar arasında bir tür olumlu iletişim olduğunu öne sürdü.

Araştırmacılar, birincisinde 14 haneden 21 kediyi ve kedicilerini, ikincisinde ise sekiz haneden 24 farklı kediyi ve yabancıları içeren iki deney gerçekleştirdi. İkinci deneye katılan kişilerin kedilerle önceden hiçbir teması yoktu ve kedilere göz kırptıklarında onlara da göz kırptılar.

Araştırmacılar, kediciler oradaysa kedilerine yavaşça göz kırpıyorsa, kedilerde aynı şekilde onlara göz kırpmaktadır. Kediciler odadaysa, tamamen yabancılar kedilere yavaşça göz kırptığında bile, kediler gözlerini kısma hareketleriyle karşılık verdi. Yabancılara kıyasla kediler kedicilerine daha yavaşça göz kırpmıştır.

Çalışma sonuçları, kedilerin yavaş yanıp sönmelerinin olumlu duygular ifade ettiğini doğruladı.

Araştırmacılar, "Bu tür bulgular, veterinerlik uygulamaları ve barınak ortamlarının yanı sıra insanların evinde kedi ve insan iletişimini geliştirmek dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda, kedilerin refahını değerlendirmek için potansiyel olarak kullanılabilir" diye yazdı.

Keditörün Önerisi

Kedilerde Aşının Önemi

05.12.2021

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Robot Kedi: Nicobo

22.04.2021

Japon elektronik üreticisi Panasonic, durduk yere gaz çıkaran ve bebek gibi konuşan sevimli ev ...

Kediler Alemi

Engelsiz Yaşam

07.12.2021

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen ...

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER