YENİLER >

Kedim Neden Kumunda Yatıyor?

Kedim Neden Kumunda Yatıyor?

Kedilerin birbirinden tatlı bir o kadar da ilginç canlılar.  Onların bazı zamanlar yaptıkları garip hareketlerini şaşkınlıkla izler ve hiçbir anlam veremeyiz. Kediler yumuşak buldukları her yerde sere serpe yatar ve uyurlar. Bazen de hiç olmayacak yerde uyuduklarını görürüz. Bu ilginç yerlerden biri de tuvalet kumu. Bazı kediler kumunda yatar. Peki ama neden?

Kedilerin kumlarında yatmasının sebepleri arasında ilk sırada dediğimiz gibi oyun amaçlı olabilir. Ancak kediniz sürekli kumunda uyuyorsa altında yatan başka sebepler olabilir. Kedi kumlarını gün içerisinde sık sık temizlememiz hem kendi sağlığımız hem de onların sağlığı için önemli bir konudur. Kediniz tuvaletini yapıp da bir de o kumun üzerinde yatıp kalkıyorsa ortada ciddi bir sağlık sorunu var demektir.

Kedilerde görülen böbrek yetmezliği başta olmak üzere çeşitli böbrek rahatsızlıkları da kedinizin daha sık idrar çıkmasına ve dolayısıyla da kedi kumunda durması gerektiğine dair düşünceye sahip olmasına neden olabilir. Diyabet hastası kedilerde de aynı şekilde sık tuvalete çıkma durumundan dolayı tuvalet kabında yatma durumu gözlenir.

Kedinin kumunda yatmasına bir diğer sebep ise strestir. Kediler kendilerini stresli hissettiklerinde gizlenmek isterler ve saklanacak bir alan ararlar. Özellikle tuvaleti kapalıysa, içine girip orada uyurlar. Strese bağlı bu tür davranış bozukluklarında feromon ürünlerini tercih edebilirsiniz. Veteriner hekimlerin tavsiyesi olan doğal feromon ürünü Feliway, kedinizin stresini azaltır. Strese bağlı olarak yaptığı bu tür davranışlardan kurtulmasını sağlar.

Keditörün Önerisi

Uykucu Kediler

01.11.2021

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Japonya’da Kedici Olmak

13.07.2021

Japonya’da ‘kedi kafeler’ oldukça popüler. Bunun sebebi ise kedi beslemenin oldukça ...

Kediler Alemi

Kedinizi Tanıyor Musunuz?

30.11.2021

Yetişkin kedilere dört çeşit uyarıcının mama, oyun, koku ve insanla ilişkisi sunulduğu bir ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Oyuna Davet

04.01.2021

Kabul edelim, kediler genellikle uykuya düşkünlükleriyle bilinirler. Köpeklere kıyasla enerji ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER