YENİLER >

Kedilerin Özel Alanları Var

Kedilerin Özel Alanları Var

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ihtiyaç duyarlar. Kedilerin alanlarını oluşturmalı ve onların bu alanlarda vakit geçirmesine saygı duymalıyız.

Kediler eve misafir veya yeni bir aile üyesi katıldığında strese girebilirler. Korktukları veya strese girdikleri zamanlarda kediler yalnız kalmak isterler. Onlara o alanı oluşturmak bizim elimizde.  Kendi isteği ile odaya girmeleri de hemen sosyalleşmek istedikleri şeklinde yorumlanmamalıdır. Kediler odaya girebilir, ortamı kontrol edebilir ve şartlar kendileri için uygunsa insanların yanında zaman geçirebilir. Tercihlerini kendilerinin yapılmasına zaman tanındığı takdirde, normalde insanların yanına gelmeyen kedilerde zaman içerisinde davranış değişiklikleri meydana gelebilir.

Kediler tuvaletini yaparken güvenli olmak ve rahatsız edilmek istemezler. Onları rahatsız edecek tavırlardan kaçınmalıyız. Özellikle tuvaletini yaparken yanında beklemek onu rahatsız edecek ve acele etmesine sebep olacaktır. Strese girmesini engellemek için özel alanlarda ve özel zamanlarda bulunmamalıyız.

Kediler yemek yerlerken yalnızlığı tercih eden canlılardır. Özellikle çok kedili evlerde mama kaplarının yan yana konması kedilerin kişisel alanlarına müdahale edildiği hissi yaşamalarına ve kediler arasında anksiyete oluşumuna neden olabilir. Yeni bir kedi ile tanıştırırken de acele etmemeli, yavaş yavaş bir birlerine alıştırmalısınız.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Dünyası

30.10.2021

Kediniz sabah erken alarm görevi ile sizi uyandırdı, biraz kendini sevdirdi ve mama istiyor! ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kediler Rüya Görür Mü?

11.07.2021

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Hayvan Polisi Geliyor!

03.07.2020

“Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü”nün kurulması İçişleri Bakanı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER