YENİLER >

Kedilerin Mucizevi Dili

Kedilerin Mucizevi Dili

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey uzun bir vakit ayırır. Peki ama kedilerin dili başka hangi özelliklere sahiptir?

Kedilerin dil yapısı merak uyandırır. Kedi dilinin üzerinde papilla adı verilen kıvrık, sert ve minik dikensi yapılar bulunur. Dilin orta kısmında bu yapılar uç kısımlara oranla daha uzundur. Dikenlerin yapısında keratin vardır. Keratin şeffaf bir yapıya sahiptir ve dayanıklı olduğu için kedilerin dilleri üzerindeki dikenler oldukça güçlüdür. Papillaların anatomik özelliklerinden biri de yapısal olarak ağız arkasına yani boğaza dönük olmalarıdır. Papillalar şüphesiz ki işlevseldir, yani kedilerin dilinde bulunmaları bir tesadüf değildir ve esas işlevleri kedilerin kendilerine tımar yapması ve avcı bir canlı olan kedilerin avlarının kemiklerinin üzerindeki etleri sıyırabilmesini sağlamaktır.

Kediler kendilerini temizlemek için uzun zaman harcarlar. Eski inanışlara göre kedilerin dilleri antiseptik özellik taşır ve ameliyatlardan önce kedilerin dilleri kullanılırdı. Kedilerin tükürüğünde antijenleri nötralize eden antikorlar bulunur. Antikorlar antiseptik özellik taşımaz; bakterilerin varlığına tepki verebilirler ancak antiseptikler gibi doğrudan değil dolaylı olarak enfeksiyonu önleyebilirler.

Kediler kendilerini yalayarak vücut ısısını sabit tutar. Kediler kendilerini yaladıklarında dilleri tarafından taşınan tükürüklerinin bir kısmı tüylerinde kalarak buharlaşmalı soğutma etkisinin yaratılmasını da sağlamaktadır. Kedilerin dilleri insanlarınki gibi değildir. Kediler tatlı tatları algılayamazlar. Bu konuda https://kedici.com.tr/post.php?pId=1548&ptype=blog ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Keditörün Önerisi

Kedi Hali - Yeşim Uludağ

08.03.2021

Çimenler hep ıslaktı bu sabah. Patilerim yetmezmiş gibi göbeğimin tüyleri de ıslandı ama ...

Kediler Alemi

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Kedinizin Kişiliği Hangisi?

13.07.2021

Kedilerde insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptirler. Kişiliklerine göre kediler ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER