Her Hafta Bir Kedi ‘Chartreux’

Her Hafta Bir Kedi ‘Chartreux’

Fransa kökenli bir kedi türü olan Chartreux, Manastır Kedisi, Gülen Kedi, Fransız Mavi Kedisi olarak da bilinir. Bilinen en eski Avrupa kedisi olan Chartreux ırkı, ismini Büyük Chartreuse Manastırından almıştır. Mavi duman renkli, güler yüzlü bu sakin kediyi beraber tanıyalım..

Fransa’da 18. yüzyıldan itibaren gözlemlenmeye başlayan Chartreux Kedisi; ahırlarda, dükkanlarda ve evlerde fare ve benzeri canlıları yakalamak amacıyla kullanılmıştır. Mükemmel avcı karaktere sahip olmaları bu kedilerin 1800‘lü yılların en popüler kedi türleri arasında yer almasını sağlamıştır.

1558 yılında Joachim du Belley tarafından yazılan bir şiirde bahsedilen cins ayrıca birçok ressam tarafından da resmedilmiştir. Tarih boyunca ünlülerin de gözdesi olan Chartreux kedisi Fransız roman yazarı Colette, Charles Baudelaire, Charles de Gaulle gibi birçok ünlü ismin kedisi olarak da tarih sayfalarında yerini almıştır.

Fiziksel Özellikleri

Bu kedinin yüzündeki gülümseme ifadesi onu diğer türlerden ayıran en önemli özelliktir. Sağlam ve iri yapılı vücutları olan bu kedilerin tüyleri genellikle gri ya da mavi renklerdedir. Çift katmanlı, sık ve yumuşak tüylere sahiptirler. Kısa tüylü oldukları için tüy bakımı oldukça kolaydır. Büyük yuvarlak gözleri bakır veya kehribar renginde olabilir. Gözlerinin altında siyah çizgiler bulunur. Erkekleri dişilere göre daha iri ve kilolu olma eğilimi gösterir.

Karakter Özellikleri

Chartreux kedisi en sessiz kedi ırklarından biridir. Genellikle çok nadir miyavlayan bu kedilerin bazılarıysa hiç miyavlamaz. Tam bir “kucak kedisi” olarak tanımlanabilecek olan Chartreux cinsi insanını nereye giderse gitsin takip etmekten de çok hoşlanır. Ev halkına karşı uyumlu özellikler sergilese de yabancılardan pek hoşlanmaz. Asil bir kedi olan bu tür oyun oynamayı ve uyumayı da çok sever. Sakin, zeki ve uysal olarak tanımlayabileceğimiz Chartreux kediler ev yaşantısı için oldukça uygundur.

Bakımı

Kısa tüylü bir ırk olduğu için fazla taranması gerekmez. Mevsim geçişlerinde tüy dökeceği için haftada 2 kez taranması tavsiye edilir. Chartreux ırkı kedileri, zorunlu olmadıkça banyo yaptırmanız tavsiye edilmiyor. Eğer banyo yaptırmak zorunda kalırsanız, tüylerinin kurumasının uzun süre alacağını aklınızda bulundurun.

Yatkın Olduğu Hastalıklar

Chartreux cinsi bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlık göstermektedir. Bunlar; arteriyel tromboembolizm, hipertrofik kardiyomiyopati ve FLUTD olarak sıralanabilir. Fakat bu cinsin en çok yatkınlık gösterdiği hastalık, patellar luxation adlı diz kapağı kayması rahatsızlığıdır. Bunların yanı sıra kilo almaya eğimli bir tür olan Chartreux, düzenli olarak beslenmelidir. Obeziteye yatkınlık gösterebilir. Aşırı kilo alımı diz kapağı kaymasını tetikleyecektir.

03/11/2021

Keditörün Önerisi

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Engelli Canlar İçin Villa

21.12.2021

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde belediye tarafından 80 engelli kedi için iki villa kuruldu. Soba ...

Kediler Alemi

Bu Mama Bozuk Mu?

18.11.2021

Raf ömrü olan kedi mamalarının, bozuk olup olmadığını anlamanız kedilerin sağlığı ...

Kediler Ve Çizikler

05.02.2022

Davranış sorunu yaşayan kedi sahipleri kedilerin işaretleme yöntemlerini ve ne anlama ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedilerde Aşının Önemi

05.12.2021

Kedinizin sağlıklı, iyi bir hayat sürebilmesi için onlara neyin iyi geldiğini bilmeli ve ona ...

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER