YENİLER >

Kedinizin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kedinizin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kediler ‘mutsuzum’ diyemedikleri için bu durumu davranışlarıyla anlatırlar. Tıpkı insanlar gibi, kediler de vücut dillerini ve seslerini kullanarak nasıl hissettiklerini ifade ederler ve bize nasıl hissettiklerini bu yolla gösterirler.

Kediler mutsuz olduğunu aşağıdaki davranış biçimleriyle insanlara anlatırlar;

Gizlenme

Kediler kendilerine rahat bir saklanma yeri bulmak isterler. Ancak bir kedi normalden daha fazla gizlenme davranışı sergilerse, kendisini iyi hissetmediğinin bir işareti olabilir. Mutsuz kediler genellikle daha ürkektir ve kendilerini yatıştırmak ve korumak için saklanabilirler.

Aşırı uyku

Kediler normalde çok uyur, ancak üzgün veya depresif kediler daha da fazla uyur. Ayrıca kediniz, uyumak için favori noktasının konumunda bir değişiklik yapmışsa, bu mutsuzluğunun bir belirtisi olabilir.

Yeme alışkanlıklarında değişiklik

Kedilerin yeme rutininde değişiklik, iştahsızlık gibi belirtiler mutsuz olduğunun göstergesi olabilir. Bir kedi mutsuzsa, aniden yemeyi bırakabilir.  En sevdikleri mamaları bile reddedebilirler. Ancak bazı durumlarda kediler mutsuz olduklarında aşırı yemek de yiyebilirler.

Yüksek sesle miyavlama

Kediler oldukça sesli canlılar olabilir, ancak çıkardıkları seslerde bir değişiklik fark ederseniz, kediniz size bir şeylerin ters gittiğini anlatmaya çalışıyor olabilir. Özellik kalın ama yüksek bir sesle üzgün sesler çıkartıyorsa mutsuz olabilir.

Saldırganlık veya korku

Üzgün kediler daha fazla tepki verme eğiliminde olup, saldırganlık veya korku ile hareket ederler. Kedinizin korkmasına veya anormal derecede agresif olmasına neden olan davranış değişiklikleri fark ederseniz, bu muhtemelen kedinizin üzgün ve mutsuz olduğu anlamına gelir.

Aşırı kaşınma

Kediniz üzgün veya depresyondaysa, stresi azaltmak ve bölgesini işaretlemek için nesneleri normalden daha fazla kaşımaya başlayabilir. Stres yaşayan kedilerde derisini tahriş edecek kadar kaşınma veya yalanma eğilimi görülebilir.

Keditörün Önerisi

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

Kediler Alemi

Kedinizin Ağız Hijyeni

15.11.2021

Kedilerin ağzını temiz tutmak gerçekten önemlidir, aksi takdirde plak ve bakteri birikebilir ...

Kedim Beni Seviyor Mu?

26.06.2021

Kedilerin cinsleri, karakterleri, fiziki yapıları birbirlerinden farklıdır. Kimi kediler çok ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER