YENİLER >

Kedilerde Pika Sendromu - Zeynep Tuncel

Kedilerde Pika Sendromu - Zeynep Tuncel

Pika sendromu bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu sendrom sadece kedilerde değil, köpeklerde hatta insanlarda bile görülebilir. Yenilmemesi gereken, besin grubu dışı şeylerin yenmesine ‘pika sendromu’ denir.

Kedilerle ilgili yapılan araştırmalarda, sütten erken kesilen yavru kedilerin pika sendromuna yakalanma olasılığının yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Çünkü sütten kesilen yavru kedilerde süt emme içgüdüsü devam eder. Ancak anne bulamadığı zaman kendini rahatlatmak için farklı eşyaları yemeye çalışabilir. İkinci bir araştırmada ise, kedilerin yeteri kadar mineral, lif ya da yağ alamaması halinde yine içgüdüsel hareket ederek yabancı madde yemeye çalıştıkları saptanmıştır.

Ayrıca besin maddesi olmayan şeyleri yeme alışkanlığının, aşırı stres, sinirsel bozukluklar ve başka hastalıkların yan etkileri olarak da ortaya çıkabileceği biliniyor. Böylece pika sendromu bu sebeplerin bir tanesi yüzünden veya birkaçının bir araya gelmesi sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Pika sendromu yaşayan kediler kedi kumu, plastik, kumaş, kağıt, toprak, ip gibi besin dışı şeyleri yiyebilir.

Kediniz basit emme refleksi gösteriyorsa korkulacak bir şey olmayabilir, ancak parçalama, çiğneme gibi davranışlar sergiliyorsa bu tehlikeli olabilir. Yutulan nesneler yemek borusundan başlayarak mide ve bağırsak sisteminde tıkanıklık ve tahribata yol açabilir. Bu gibi durumlarda tek çözüm cerrahi müdahaledir. Kedinizin bir cisim yuttuğundan şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden veteriner hekiminize danışın.

Pika Sendromu Yaşayan Kediler İçin Neler Yapılmalı?

Bu sendrom yaşayan kediler için muhakkak bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Çünkü bu bir sağlık problemi yaşadığının da göstergesi olabilir. Aynı zamanda kediler yoğun stres yaşadıklarında da pika sendromu ortaya çıkabilir. Streslerini azaltmak veya strese neden olan şeyleri ortadan kaldırmak için yapmanız gereken bir takım işler vardır. Mama seçerken kalitesine önem vermelisiniz ki vitamin ve mineral eksikliği yaşamasın, maması her zaman önünde bulundurmalısınız ki açlık kaygısı yaşamasın, onunla yeterince ilgilendiğinizden emin olmalısınız ki yalnızlık hissetmesin, kum kabını temiz tutmalısınız ki stres yaşamasın.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER