YENİLER >

Kedilere Kişilik Testi

Kedilere Kişilik Testi

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin kişilik özellikleri analiz edilerek onları evlat edinmek isteyen insanların beklentilerine ya da yaşam şartlarına uygun olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılıyor.

Hayvanlara Kötü Davranışı Önleme Derneği’nden davranış bilimci Dr. Emily Weiss tarafından gerçekleştirilen çalışmada güven, insanlara yakınlık gibi konularda kedilerin tanınabilmesi amaçlanıyor.

Kedileri dokuz kategoriye ayırarak sınıflandırabilen bu çalışma sayesinde evlat edinmek istediğiniz kedinin sizin beklentinize uyup uymayacağını anlayabiliyorsunuz. Kediler için kişilik testi şu şekilde gerçekleştiriliyor: Kedi öncelikle bilmediği bir odaya konuluyor ve davranışları gözlemleniyor. Yeni ortamı tanımak için ne kadar zaman harcadığı, getiren şahsa tekrar geri dönüp dönmediği, odaya giren yeni bir insana nasıl tepki verdiği gibi noktalar dikkatle inceleniyor. Hatta bu süreçte kedinin göz kırpma sayısı ve çıkardığı sesler de araştırmanın maddelerinden birini oluşturuyor. Bu araştırma sayesinde kedinin ne kadar sosyal ve güvenilir olduğuna dair bir skala oluşturuluyor.

“Feline-ality” adı verilen programın asıl amacı, evlat edinilen hayvanların birkaç gün sonra terkedilmemesini sağlamak.. Dr. Weiss’ın sözlerine göre, insanlar bu süreci eğlenceli bulduklarından olacak ki, hayvan barınaklarından sahiplenilen kedilerin sayısında ufak da olsa bir artış yaşanıyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Kıskanır Mı?

13.08.2021

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kediler Alemi

Renge Göre Kedi İsimleri

11.11.2021

Renge göre kedi isimlerini siyah, beyaz ve smokin olarak ayırdık. Bu renkte bir kedi ile ...

Kediler Neden Saklanır?

25.10.2021

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Kediler Neden Sürtünür?

23.10.2021

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER