YENİLER >

Kedilerde Utangaçlık

Kedilerde Utangaçlık

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir kedinin yeni çevresine uyum sağlamasına yardımcı olamamaktan endişe ediyorsanız, yazımızı okumalısınız. Peki, güvenli ve sevgi dolu bir ev ortamı yarattıysanız, kediniz neden korkuyor ve utangaç kedinizin rahatlamasına yardımcı olmak için ne yapabilirsiniz?

Kedim neden korkak?

İnsanlar gibi, bir kedinin davranışı ve karakteri kısmen yavruluk döneminde yaşadığı deneyimlerle şekillenir.  Bu deneyimler, kedinizin kişiliğini oluşturur. Kediniz çok çeşitli deneyimlere maruz kalmamışsa, bu deneyimlerin travma olması durumunda korkma olasılığı artacaktır.

Utangaç davranışlara şunlar neden olabilir:

Kedinizin korktuğuna dair işaretler; kaçmak, saklanmak, irileşmiş gözbebekleri, düzleştirilmiş kulaklar genellikle bu şekildedir.

Genetik: Bazı kediler karakter özelliği olarak diğer kedilerden daha temkinlidir.

Sosyalleşme eksikliği: Kediler, özellikle yaşamlarının ilk sekiz haftasında insanlarla sosyalleşmezlerse, insan harın temasından dolayı strese girebilir veya korkabilirler.

Kötü deneyimler: Eğer kediniz geçmişte zarar gördüyse veya korktuysa, insanlara karşı daha dikkatli olabilir. Güveni sarsılmış bir kedi utangaçlık veya korku gösterebilir.

Ürkek kedim için neler yapabilirim?

Kediniz dokunduğunuzda kaçıyor, günün çoğunu kanepenin arkasında saklanarak mı geçiriyor?  Kedinizin utangaç, gergin veya çekingen olmasının birçok nedeni vardır, ancak genellikle sabırlı, sakin ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı olarak kedinizin gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.  Zaman ayırıp yavaş yavaş güvenini kazanmanız gerekir. Böylelikle kediniz çok daha mutlu ve huzurlu olacaktır. Kedilerde strese bağlı sağlık sorunlarını engellemek ve davranış problemlerini çözmek için Feliway doğal feromon ürünlerini kullanabilirsiniz. Feliway yaydığı feromonlarla kedinizin korkusunu yatıştıracak ve ortama daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Saklanmak, utangaç kedilerin korku ya da endişeyle baş etmelerine yardımcı olmanın bir yoludur. Eve bir yabancı girdiğinde kediniz bir dolaba veya yatağın altına saklanırsa, onu kendi haline bırakmaya çalışın. Çoğu zaman, kediler yüksek bir yerlerde saklanmayı tercih ederler. Bu, çevreye bakmalarını sağlar ve endişeli hissettiklerinde sakin kalmalarına yardımcı olur.

Keditörün Önerisi

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Ot Yer?

01.10.2021

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ...

Karıncalar

29.08.2021

Çalışkanlıklarıyla nam salmış karıncalar, kendilerinin 10 katı ağırlığını nasıl ...

Kedici Ol, Terk Etme!

19.07.2021

Bazı insanlar, kedici olmanın ona ömür boyu huzurlu, güvenli ve sevgi dolu bir ortam ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER