YENİLER >

Kediler Neden Kuyruğunu Kovalar?

Kediler Neden Kuyruğunu Kovalar?

Bir kedi kuyruğunu kovalıyorsa, oyun oynuyor deriz. Ancak kedilerin kuyruğunu kovalaması yetişkin kediler için çoğunlukla oyun sebepli bir davranış değildir.

Yavru kedi kuyruğunu kovalarken, genellikle oyun yoluyla avcı içgüdülerini geliştirecektir. Aslında, bu davranış bu yaşam evresinde çok yaygındır. Aynı zamanda enerji atmasının da bir yoludur. Hiç dışarı çıkmayan bir kedi ise eğlenmek amaçlı kuyruğunu sıkça kovalayacaktır.

Ya kuyruğunu kovalayan kedi yetişkinse? Yetişkinlik döneminde işler değişir çünkü kedi zaten avlanmayı, oynamayı ve sınırlara saygı duymayı öğrenmiştir. Bu yüzden kuyruğunu kovalayan bir kedi büyüdüğünde daha endişe verici bir sorundur. Şimdiye kadar kedi, kuyruğunun oyuncak olmadığını bilecek kadar olgun olmalıdır. Bu nedenle, bu davranışı tekrar tekrar gösteriyorsa, kompulsif davranışla karşı karşıya olabilirsiniz.

Yetişkin kedilerde bu tür davranış nedenlerinden bazıları şunlardır:

Uyarılma eksikliği: Kedi günlük yaşamında yeterli çevresel zenginleşmeye sahip değilse, can sıkıntısı onun stereotipler geliştirmesine neden olabilir.

Sosyalleşme eksikliği: Ya diğer kedilerle ya da insanlarla, bu husus ihmal edilirse bu tür davranışlar ortaya çıkabilir.

Stres: Kediler strese karşı çok hassastır. Bazı bireyler için rutinlerinde küçük bir değişiklik büyük rahatsızlığa neden olabilir. Bu da değişik davranışlar göstermesine sebep olabilir.

Travma: Ne yazık ki kötü bir dönem yaşaması travmalara sebep olabilir. Şiddet, korku, ihmal gibi durumlarda kedilerde davranış bozuklukları oluşabilir.

Neler yapmalıyız?

Onlarla sosyalleşin: Onlarla oyun oynamak, vakit geçirmek hem sizin eğlenmenize hem de kedinizin sosyalleşmesine yardımcı olacaktır. Keyifli vakit geçirmek ikinize de iyi gelecek aynı zamanda aranızdaki bağ kuvvetlenecektir.

Tüm stres kaynaklarını bulun ve ortadan kaldırın:
Bazen kedileri neyin rahatsız ettiğini bilmek zor olabilir, ancak bu stres faktörlerini bulmak ve ortadan kaldırmak önemlidir. Aksi takdirde iyileşme sürecinde ilerleyemezsiniz.

Fiziksel hastalıklara dikkat edin:
 Dış parazit gibi bir durum, kedinin kuyruğunu kovalamasına neden olabilir. Böyle bir durumda kedi rahatsız olduğundan, kuyruğunu ısırır.

Kediniz kuyruğu ile sık oynuyor, onu ısırıyor veya değişik davranışlar gösteriyorsa bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Sadece oyun için kuyruğunu kovalıyorsa ve kuyruğuna zarar verici hareketlerde bulunmuyorsa kedinizin eğlenmeye ve biraz oyuna ihtiyacı var demektir.

Keditörün Önerisi

Pati Ülkesi - Arzu Aytan

15.05.2021

Ah yine sıkıntılı bir sabah. Duvar dibinden ağır ağır patilerimi sürüyerek yürümeye ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Kediler Alemi

Hırsız Kedi ‘Harpo’

14.11.2021

ABD'nin Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde yaşayan Harpo hırsızlıklarıyla herkesi ...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29.10.2021

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde büyük Türk Milleti'nin kanı, canı ve sonsuz ...

Marilyn - Ümit Manay

10.02.2021

Tam hatırlamıyorum ama onu gördüğümde on yedi yașlarındaydım. Yağmurlu bir günde ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

08.01.2021

Yapılan bir araştırmaya göre, kedilerin başına dolunay dönemlerinde ayın diğer ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER