YENİLER >

Kedinizi Rahat Ettirin

Kedinizi Rahat Ettirin

Kediler bakımına en düşkün canlılar arasındadır. Kedicilerin ilgisini, bakımını ve rahat ettirilmesini isteyen canlılardır. Tüylerini saatler boyu hiç sıkılmadan, bıkmadan, özenle yalayan kediler için sizlerinde yapması gereken bir takım şeyler vardır.

Vücut Bakımı

Kediler dilleriyle tüylerine ve derilerine yapışan kirleri rahatça temizlerler. Bu sırada çok da tüy yutarlar ama yuttuklarını ya dışkı yoluyla, ya da kusarak atarlar. Kedicilerin bu konudaki vazifesi ise, düzenli olarak kedilerini taramasıdır. Hafifçe bastırarak tüylerini taramanız kedinize iyi gelecektir. Orta ve uzun tüylü kedileri günde bir kez fırçalamanız yeterlidir. Bu arada fırçanın çok sert veya çok yumuşak olmamasını dikkat edin.

Tüy Dökülmesi

Kediler ilk 6 ayın ardından, her mevsim değişikliğinde 15-20 gün boyunca tüy dökerler. Buna engel olmanın en kolay yolu tüylerini etrafa dökmeden onu fırçalamaktır.

Öneriler

Kedinizin yalnızlık çektiğini düşünüyorsanız, ona bir arkadaş getirin.

Kediler cinsel kızgınlık dönemlerinde muhakkak rahat bırakılmalıdır. Bu dönem sadece mart ayında değil, dört mevsimde 15-20 günlük devreler halinde görülür. Kısırlaştırmak onun için faydalı bir eylem olacaktır.

Kedilerin vücut bakım dozu abartılmamalıdır.

Veteriner ziyaretlerini aksatmamalısınız. Kediler hasta olduklarında bunu belli edemeyebilirler. Rutin kontroller bu sebeple önemlidir.

Taktikler

Kediler rutini seven canlılardır. Bu sebeple onların mama, su kapları ve tuvalet kumu sabit bir yerde olmalıdır. Düzenli olarak temizlenmeli, taze mama ve su verilmelidir.

Kediyi tuvalete alıştırmak çok kolaydır. Tuvaletini yapmasını istediğiniz yere kedi kumu koyun yeter. Kumu çok kirlenirse, evde uygun gördüğü herhangi bir yeri kullanabilir. Bu nedenle kumunu düzenli olarak temizleyin. Gün içinde kürek yardımı ile dışkısını alın.

Keditörün Önerisi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

27.08.2021

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kediler Alemi

Kediler Gözleriyle Konuşur

03.08.2021

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER