YENİLER >

Kedinizle Oyun Oynamanın Faydaları

Kedinizle Oyun Oynamanın Faydaları

Kediler oyun oynamaya bayılırlar. Onlar avcı canlılardır ve oyun vazgeçilmez tutkularıdır. Ancak kediler için oyun sadece bir eğlence değil, aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Beslenme kadar gerekli olan bir aktivitedir. Kedinizle daha çok oyun oynamanız için 5 geçerli sebebi sizler için derledik.

Sosyalleşme

Oyun özellikle de yavru kediler için sosyalleşme aracıdır. Yavrular oyun aracılığı ile hem diğer canlıları tanırlar hemde onlarla iletişim kurmayı öğrenirler. 4 aylık olana dek hiç oyun oynamamış yavru kedilerde korkaklık, çekingenlik gibi sorunlar ile karşılaşılma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca oyun yetişkin kedilerin de en önemli sosyalleşme araçlarından biridir. Yani kedinizle düzenli oyun oynamanız onun sosyalleşmesini sağlamak için vazgeçilmezdir.

Egzersiz

Dışarıda yaşayan kediler avlanma, korunma gibi gereksinimlerinden ötürü evde yaşayan kedilere göre daha hareketlidirler. Son yıllarda kedilerde obezite vakalarının sayısı hızla artıyor ve bunun altında yatan en büyük neden de hareketsizlik. Oyun oynamak onun egzersiz yapmasını sağlamak ve kilo almasını engellemek için son derece etkili bir yöntem.

Aranızdaki bağı kuvvetlendirmek

Kedinizle düzenli oyun oynamanız aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için çok faydalıdır. Beraber eğlenceli vakit geçirmek kedinizle aranızda güçlü bir bağ kuracaktır.

Beyni uyarma

Doğada kedilerin beyni neredeyse sürekli uyarım halindedir; çeşitli kokular alırlar, sesler duyarlar ve bu da beyinlerinin uyarılmasına neden olur. Evde yaşayan kediler ise bu uyarımlardan mahrum kalır ve bu beyin sağlıkları için iyi değildir. Kedinizle düzenli olarak oyun oynamanız beyninin uyarılmasına ve zihinsel açıdan daha sağlıklı olmasına yardım eder.

Mutluluk

Kedileri mutlu etmenin en etkili yolu oyun oynamak, keyifli vakit geçirmektir. Eğer kediniz depresif bir ruh halindeyse, mutsuzsa buna karşı yapabileceğiniz en etkili şey onunla oynamaktır. Ona bol vakit ayırıp ilgilenmekte onu mutlu edecektir.

Keditörün Önerisi

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Kediler Alemi

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedilerin Tüy Bakımı

31.08.2021

Kedinizin tüylerinin bakımını düzenli yapmak oldukça önemlidir. Peki kedilerin tüy bakımı ...

Kediler Neden Evden Kaçar?

23.07.2021

Kedilerin evden kaçması kediciler için kontrol altına alınması en zor korkuların başında ...

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Manx Kedisi - Orhan Yılmaz

11.03.2021

Manx Kedisi’nin anavatanı Man Adası’dır. Man Adası; İngiltere ile İrlanda arasındaki ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER