Kedilerin Yaşam Evreleri

Kedilerin Yaşam Evreleri

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam evrelerini sizler için derledik.

Kedilerin evreleri 6 ya ayrılır. İşte bu evreler;


Yavru kedi:
0-6 aylık olan tüm kediler yavru olarak kabul edilir. Hızlı büyüyen, fiziksel olarak çabuk gelişen canlılardır. Onların sağlıklı büyümesi için yavru kedi mamaları çok önemlidir. Bu dönemde mamalardan aldığı yüksek değerlerle, ileride ki yaşlarda sağlıklı yaşam sürerler.

Genç kedi: 6 ile 2 yaş arası tüm kediler gençtir. Kedileriniz hayatlarındaki bu noktada, tamamen büyüyorlar. Ayrıca nasıl hayatta kalacağını da bu dönemde öğreniyorlar. 

Asil kedi: Kedinizin 3-6 yaş arası, tamamen asil olduğu aşamadır. Bu zamana kadar kediniz fiziksel ve davranışsal olarak olgunlaşır. Tam olarak gelişmiş bir görünüme sahip olurlar.

Olgun kedi: Kediler için olgunluk dönemi 7 ile 10 yaş arasıdır. İnsan yaşı olarak hesaplandığında, bu dönemde kedilere, 50 yaşında diyebiliriz.

Kıdemli kedi: 11-14 yaş arası kedinizi kıdemli yapar. Bu, 70 yaşındaki bir insanla eşdeğer olacaktır. Yani kediniz tamamen hayatı tanımış ve kıdemli bir hale gelmiştir.

Yaşlı kedi: Kediler 15 yaşından itibaren yaşlı olarak kabul edilir. Kediler iyi bakıldığında, bu aşamayı rahatlıkla görebilirler. Kedinize bu aşamada her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz. Seslerinde veya tuvalet alışkanlıklarında herhangi bir değişiklik, tıbbi bir sorunun işareti olabilir. Tıpkı insanlardaki gibi yaş aldıkça hasta olma olasılıkları da artıyor.

Keditörün Önerisi

Maskotun adı: Bascat

05.05.2020

Maskotun Özellikleri Atik, Çevik, Atletik, Enerjik ve Hınzır 2010 FIBA Dünya ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

10.10.2021

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Barınaktan Evlat Edinmek

20.09.2021

Kimsesiz veya terk edilmiş dostlarımıza sıcak bir yuva açmak için barınakları ve sokakları ...

Kedi Masajı

09.06.2021

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER