YENİLER >

Kedilerin İyileştirici Etkisi

Kedilerin İyileştirici Etkisi

Kediler harika canlılardır. Öncelikle kediler size bir dost, ailenizin bir parçası, bir süre geçtikten sonra en değerliniz olacaktır. Bilimsel araştırmalar bir evcil dost edinmenin, özellikle de kedi ile yaşamanın insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koyuyor.

Bir Kediyle Yaşamanın Sağlığınıza Etkisi

Kediler kan basıncını düşürür, felç riskini azaltır

Yapılan araştırmalar kedi sahiplerinin diğer evcil hayvan sahiplerinden ve hiç hayvanı olmayanlardan çok daha az felç geçirdiğini gösteriyor.

Kediler stres ve anksiyeteyi azaltır

Modern insanların en büyük sorunları arasında yer alan stres ve anksiyetenin doğal ilacı kedilerdir. Bunun sebebiyse kediler ile birlikte yaşamanın teskin edici etkisi olması, özellikle mırlamanın insanlar üzerinde ciddi şekilde sakinleştirici etkisi var ve bu sayede hayatını kedilerle paylaşan insanlarda stres ve anksiyete ile karşılaşılma riski çok daha düşük. Kedi sevmek vücutta oksitosin hormonu salgılanmasına neden oluyor. Bağlanma hormonu ya da 'kucaklama kimyasalı' olarak bilinen oksitosin, insanlarda stresi azaltarak daha az endişeli hissetmeye yardımcı oluyor.

Kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi riskini azaltır

Yapılan araştırmalar kedilerle birlikte yaşayan insanların kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riskinin diğerlerinden %30-40 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Yalnızlık hissini azaltır

Yalnızlık hissi insanın genel ruh sağlığı üzerinde son derece olumsuz etki yapar ve kedi ile yaşamak yalnızlık hissini azaltır dolayısıyla hayatını kedilerle paylaşan insanların diğerlerinden daha sağlıklı bir ruh durumuna sahip olmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kedilerle birlikte yaşamak bazı alerjenlere maruz kalmamıza neden olur ve bu da beraberinde bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesini getirir. Özellikle çocukluklarından itibaren kedilerle birlikte yaşayan insanların bağışıklık sistemleri diğerlerinden çok daha kuvvetlidir.

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Manavgat’a Yardım Eli

30.07.2021

Manavgat yangın felaketine seyirci kalamayan Animallia Hayvan Hastanesi ekipleri bölgeye yardım ...

Onlar Eşya Değil, CAN!

27.03.2021

Hayvan sahiplenmek söz konusu olduğu zaman, onların eşya değil bir 'can' olduklarını asla ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER