YENİLER >

Kedi Alerjisini Hafifletmek İçin İpuçları

Kedi Alerjisini Hafifletmek İçin İpuçları

Türkiye’de yapılan araştırma, kedici olan her 4 kişiden 1’inin kedi alerjenlerine karşı hassasiyet duyduğunu gösteriyor.

Ailenize bir kedi eklemek ilginizi çekebilir, ancak sizi engelleyen tek şey burun akıntısı ve sulu gözlerdir. Kedilerin alerjileri tetikleyebileceği doğru olsa da, bu sizi bir kedi sahibi olmaktan hemen vazgeçirmeyebilir. Türkiye’de yapılan araştırmaya göre; yaklaşık her 3 kediciden 1’i kedi alerjenlerine olan duyarlılıklarının en kötü yanının kedileri ile olan yakınlığı etkilemesi olduğunu söylerken, kedi alerjenlerine hassasiyet duyan her 10 kediciden 9’u, doktoru kedi ile yaşamaması gerektiğini söylese bile bundan vazgeçmeyeceğini belirtiyor.

Alerjilerin çoğuna hayvanın tüyü neden olur ve bazı ırklar diğerlerinden çok daha fazlasını tüy döker. Alerjiniz varsa, bir kedi evlat edinmeden önce farklı kedilerle vakit geçirmek iyi bir fikirdir. Bir arkadaşınızın kedisi veya bahçenizde, apartmanınızda zaten bir kedi varsa, alerjinizi yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

Evdeki belirli odaları kısıtlayın

Kedi alerjiniz varsa, kediyi yatak odanızdan uzak tutmak ve örneğin evde yalnızca birkaç odayla sınırlamak isteyebilirsiniz. Uyuduğunuz alanda kedi tüyüne maruz kalmak, alerjinizi daha fazla arttırabilir.

Ellerinizi yıkayın

Kedinizi elledikten veya okşadıktan sonra, yüzünüze dokunmadan veya gözlerinizi ovmadan önce ellerinizi sabun ve suyla yıkadığınızdan emin olun.

Hava temizleyicileri kullanın

Hava temizleyicileri, kedi alerjilerinin yanı sıra, toz akarları gibi havada kalabilecek diğer alerjenlere karşı savaşır. Ayrıca kıyafetlerinizde kalan tüyler için de, çamaşır kurutma makineleri iyi bir çözüm olacaktır. Hava temizleyici kullanmak, kedinizle sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Banyo konusunda tutarlı olun

Kedinize banyo yaptırmak, kedinizi şık ve temiz tutarken aynı zamanda kepeği de azaltabilir. Her ne kadar kedilerin bazı özel durumlar harici yıkanmasını önermesek de; yoğun kepek döken kedilerde, veteriner hekiminize danışarak uygun bir şampuanla yıkamak alerjiye sebep olan kepekleri azaltacaktır.

Antihistaminik ilaçlar kullanın

Kedi alerjiniz için en iyi antihistamin hakkında mutlaka doktorunuza danışın. Burun akıntısı gibi yaygın semptomlar genellikle oral ilaçlarla tedavi edilebilirken, şişmiş, sulanan gözler sıklıkla göz damlaları ile tedavi edilebilir.

Keditörün Önerisi

Kediler Ağlar Mı?

12.09.2021

Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. ...

Kediler Alemi

Maymunlar

30.08.2021

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri ...

Kedi Kasabası

15.01.2021

Samsun'da Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi içerisinde 20 dönümlük alan ...

Kitapçı Kedi

04.05.2020

İlk Okuma - KedilerUsborne Beginners – Cats – 2003Anna Milbourne / Çeviri: Alp ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER