YENİLER >

Engelli Bir Kediyle Yaşam

Engelli Bir Kediyle Yaşam

Bazı kediler doğuştan, bazıları ise sonradan bir kaza veya travma sonucu meydana gelen engellere rağmen hayattadırlar. Onların yaşadıklarını unutmamalıyız! Onlara bir şans verildiği takdirde onlarda diğer kediler gibi mutlu yaşayabilirler.

Kedilerin engel durumlarına göre; iki bacaklı, üç bacaklı, arka ya da ön ayakları felç, görme ve duyma engelli olarak kategorize ettiğimizde, onların bakımları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz yazımıza göz atmalısınız.

Üç bacaklı kediler

Bir kaza sonucu bacağını kaybeden kedilerin tedavileri bittikten sonra, sıcak evlerinde mutlu yaşama hakkını onlara vermelisiniz. Üç bacaklı kediler genellikle, dört bacaklı kediler kadar hareketlidirler. Ama temizliklerinde sizden biraz yardım alabilirler. Eğer bir kaza sonucu üç bacaklı kaldı ise yeni yaşamına alışması için onu korumanıza ihtiyacı vardır. Bu yeni yaşama alışması biraz zaman alsa da, sizin yardımınızla kolay adapte olup, mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

Üç bacaklı bir kedinin aşırı kilo almamasına büyük özen göstermek gerekir zira vücut ağırlığını taşıyan bacaklardan biri eksildiği için diğer üç bacağa daha fazla yük binecektir. Ayrıca yeterli fiziksel aktivitede bulunmaları son derece önemlidir.

İki bacaklı kediler

Bazı durumlarda ön ya da arka bacaklarını kaybedebilecekleri gibi çapraz olarak da bacaklarını kaybedebilirler. Bacaklarını kaybetmiş kedilerin önemli bir avantajı, kedilerin doğuştan sahip olduğu olağanüstü denge duyusudur. Bu sayede aynı taraftaki hem ön, hem arka bacağını kaybetmiş kediler bile tekerlekli bir düzenek yardımı olmaksızın ihtiyaçları olan tüm hareketleri yapabilecek beceriyi geliştirirler. Alışma süreçlerinde onlarla her zamankinden daha fazla ilgilenmelisiniz. Özellikle yaşı ilerlemiş kedilerin bu tür kayıplar yaşamasından sonra uyum sağlama süreçleri daha uzun olabilmektedir.

Arka ya da ön ayakları felçli kediler

Bazı kedilerin omurgalarının hasar gördüğü bir kaza nedeniyle arka bacakları felç olabilir. Kuyruk da omurganın bir uzantısı olduğu için genellikle böyle durumlarda kuyruk da felç olur.

Arka veya ön ayakları felci kedilerde en önemli durum, eğer idrar kesesi ve bağırsak kontrolü yitirildiyse, kedinin idrarını ve dışkısını yapma yeteneği körelebilir ya da yok olabilir. Her iki durumda da elle masaj yoluyla kedinin idrar kesesini ve bağırsaklarını boşaltması sağlanabilir. Veteriner hekiminiz bunu nasıl yapacağınızı size öğretecektir. İdrar kesesinin uzun süre boşaltılmaması idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Yine bu kediler de uygun bir yürüme aparatı ile hayatlarını normal bir şekilde sürdürebilirler.

Görme ve duyma engelli kediler

Doğuştan görme ve duyma engelli olabileceği gibi, bazı kaza ve hatalı beslenmeden dolayı da bu tür engelleri meydana gelebilir.

Görme yetisini kaybetme derecesi kedilerde de tıpkı insanlarda olduğu gibi farklıdır. Çoğunlukla görme yetisi yavaş yavaş yitirildiği için kedi bu duruma ayak uydurmayı öğrenir ve bazen kediciler bile durumu anlayamazlar. Bazı durumlarda hastalık ya da yaralanma nedeniyle gözlerden birinin ya da ikisinin de cerrahi müdahaleyle alınması gerekebilir. Ani görme yetisi kaybı, çok daha çabuk fark edilir çünkü kedi yönünü kaybetmiş gibi davranır, yürürken tereddüt eder ve çok yüksek sesle miyavlayabilir.

Onların adapte olabilmeleri için öğrendikleri bölgede bulunan mama, su kabı ve tuvalet kaplarının yerini değiştirmemelisiniz. Bulunduğu mekanı tanıması için ona izin vermeli, tehlike oluşturabilecek şeyleri ortadan kaldırmalısınız.

Duyma engelli kediler, bir çok tehlikenin gelişinden habersizdirler. Bu yüzden kapalı veya kontrollü mekanlarda tutulmaları gerekir. Özellikle ani duyma hissini kaybeden kediler kendilerini güvensiz hissedecekleri için bazen kedicilere daha bağımlı olabildiği gibi, bazı kediler daha sinirli olabilmektedir.

 

Keditörün Önerisi

Kediniz Mutlu Mu?

02.08.2021

Kanada’da hayvan sağlığı teknolojisi şirketi Sylvester.ai, bir kedinin acı hissedip ...

Kedim Ünlü Olmak İstiyor

29.06.2021

Kedinizin fotoğrafları, videolarıyla dolu bir galeriniz var biliyoruz! Kediciler, onun her ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Kediler Alemi

Kedilere Layık Unvanlar

02.10.2021

Kediler cins ve karakter özellikleri bakımından birbirlerinden farklı canlılardır. Her ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...

Kedim Neden Mama İstiyor?

26.06.2021

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Sezgin Kaymaz ile Söyleşi

02.07.2020

“Okuyan toplumların evinde daha çok hayvan var, daha hoşgörülü, daha barışseverler ve ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER