YENİLER >

Kedilerde Ayrılık Kaygısı

Kedilerde Ayrılık Kaygısı

Ayrılık kaygısının köpeklerde görülen bir davranış sorunu olduğu bilinmektedir, ancak aynı zamanda kedilerde de görülebilir. Bunun nedeni, kedinin çok erken annesinden ayırılması olarak bilinmektedir. Kediler ayrılık kaygısını çeşitli şekillerde gösterirler.

Annelerinden erken ayrılan yavru kedilerde yavruluk döneminde ve yetişkin olduklarında ayrılık korkusu ile çok daha sık karşılaşılıyor. Yavru kediyi anneden erken ayırmanın zararları yalnızca yavrular açısından ele alınmamalı. Zira zamanından önce yavruları elinden alınan anne kediler de ciddi şekilde ruhsal sorun yaşayabiliyorlar ve bu sorunların bir yansıması da ayrılık anksiyetesi oluyor.

Kedilerde ayrılık kaygısı davranışları


Evden çıkacağınızı hissettiğinde ısrarla ayaklarınıza sürtünüyor, miyavlıyor ya da kendini sevdirmeye çalışıyorsa sizden ayrılmak istemiyordur.
Siz evden çıktığınızda evde kalan diğer insanlara her zamankinden daha fazla ilgi gösteriyorsa, kucaklarına çıkıp inmek istemiyorsa ayrılık kaygısı yaşıyor olabilir.
Evde yalnız kaldığında aşırı mama yiyorsa, ayrılık kaygısı belirtilerindendir.
Siz kapıdan çıkar çıkmaz miyavlamaya başlıyorsa, gitmeyin diye yaptığı bir davranıştır.
Dışarıdan geldiğinizde üzerinizden çıkarttığınız ceketinizin üstüne yatıp, tekrar ceketi giymenizi yani dışarıya çıkmanızı engellemeye çalışıyorsa…

Ne yapmalıyız?

Kedinizin davranışlarını bir veteriner hekimin incelemesi gerekmektedir. Ayrılık kaygısı olan kediler kum kabının dışına dışkılamak, mobilyaları tırmalamak, idrar püskürtmek ve aşırı kendini temizleme dahil olmak üzere çeşitli şekillerde davranış bozuklukları sergileyebilir. Bu eylemler ayrılık kaygısını gösterebilir veya sağlıksal bir soruna işaret edebilir.

Veteriner hekiminize kedinizin semptomlarını anlattıktan sonra, hekimin fiziki muayene ve diğer tetkikleri yapmasına izin verin. Kedinizde ayrılık kaygısı varsa, siz ve veterineriniz kedinizin daha az endişeli hissetmesine yardımcı olmanın yollarını aramalısınız. Ayrılık anksiyetesinin tedavisi tipik olarak çevresel zenginleştirmeyi ve gerekirse anksiyeteyi gidermek için ilaç tedavisini içerebilir. Kedinizin ayrılık kaygısı varsa, çevresini zenginleştirerek endişesini azaltabilirsiniz. Bazen siz yokken vakit geçirebileceği, cam önü yatağı ona iyi gelecektir. Kedinize bir tırmalama tahtası almalısınız. Kedilerin kaslarını esnetmelerinde, bölgelerini işaretlemelerinde ve sadece eğlenceli bir şeyler yapmak istediklerinde kullanabilirler. Kedinize çeşitli oyuncaklar verin. Kedinizin oynaması gereken ne kadar çok oyuncak varsa o kadar iyidir! Kedinizi fiziksel ve zihinsel olarak meşgul tutacak ve bu da ayrılık kaygısını azaltacaktır. Kedinizle bol bol oyun oynayın. Fiziksel aktivite ve sizinle iletişiminin artması için oyun önemlidir.

Keditörün Önerisi

Kedilerin Ruh Halleri

19.09.2021

Kediler davranışlarıyla ruh hallerini belli ederler. Kediler, çok çeşitli temel duygulara ...

Kediler Alemi

Kedilerde Kulak Bakımı

08.10.2021

Kedilerde kulak temizliği, çoğunlukla düzenli olarak gerçekleştirilmesi zorunlu olmayan bir ...

Kediler Neden Tırmalar?

03.10.2021

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER