YENİLER >

Her Hafta Bir Kedi ‘Siyam’

Her Hafta Bir Kedi ‘Siyam’

Tayland olarak bildiğimiz Güneydoğu Asya ülkesinin eski adı Siyam’dı. Siyam kedisi de bu bölgede görülen bir cins kedi olduğu için ismini Siyam’dan alır.

Yüzyıllar boyunca Siyam kedileri " Saray Kedisi” unvanıyla Siyam kralının sarayında yaşamış ve sadece küçük bir bölgede var olmuşlardır. İlk kez 1800’lü yıllarda Siyam kralının İngiltere’ye yaptığı bir ziyarette iki adet siyam kedisini hediye olarak götürmesi bu ırkın dünyaya açılmasını sağlamıştır. Daha sonra yine İngiltere’ye 11 siyam kedisi daha getirildi. Şu an dünyada olan siyam kedilerinin birçoğunun tarihi bu 11 siyam kedisine dayanıyor.

Siyam kedilerinin fiziksel özellikleri

Siyam kedilerinin vücutlarının bazı bölgeleri açık, bazı bölgeleri ise koyu renklidir. Açık renk doğarlar. Bu kedilerin kulakları, patileri ve kuyrukları büyüdükçe siyahlaşır. Bunun sebebi ise sıcaklığa duyarlı olan enzimlerdir. Doğumdan bir süre sonra vücudun kalan kısmına göre daha soğuk olan bölgeleri kararmaya başlar. Sıcak iklimlerde yaşayan Siyam kedileri soğuk iklimlerde yaşayan siyam kedilerine göre daha açık renklidir. Siyam kedilerinin genetik yapılarında melezlik yoktur, safkan kedi türlerindendir. Genellikle zayıf ancak güçlüdürler. Genellikle 5-15 kg arasında olan bu kedilerin vücut yapısı ise ince uzundur. Koyu renk gözleri ile dikkat çekerler.  Kulakları kısa olup, uç kısmı uzundur.

Siyam kedilerinin karakter özellikleri

Hareketli bir yapıya sahip olan siyam kedisinin en çok bilinen özelliği, çok konuşkan olmasıdır. Kedicisi ile adeta sohbet ederler. Oldukça zeki olan bu tür, yeterli ilgiyi göstermediğinizde farklı tonda miyavlayacak ve sizden ilgi bekleyecektir.  Siyam cinsi kediler oldukça sosyaldir ve insan canlısıdır. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarınızla rahatlıkla anlaşabilirler. Özellikle insanlara çok yakın olmaktan hoşlanırlar ve sizden sürekli ona ilgi göstermenizi beklerler.

Siyam kedisi bakımı


Siyam kedisi kısa ve sık tüylü olmasından dolayı bakımı kolay bir kedidir. Tüy dökümü fazla olmaz ama yine de haftada 2 kere taranması önerilir. İlgi meraklısı ve duygusal olduğu için ilgilenilmek, oyun oynamak isterler. Oyun oynarken özellikle ev halkına karşı tırnaklarını kullanmaz. 2 haftada bir tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Kedi kumunun kuru kalan özellikli olarak tercih edilmesi hijyen açısından önemlidir. Gün aşırı kum temizliği yapılması istenmeyen kokuları uzak tutacaktır.

Keditörün Önerisi

Kedi Öpücüğü Nedir?

23.06.2021

Deneysel Çalışmalar, Kedilerin Sevgi Dolu ve Yavaş Göz Kırpmalarının Gerçekten de İnsan ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Kediler Alemi

Kedi Ve Müzik

12.09.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Kedim Neden Isırıyor?

06.07.2021

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Nazar - Ferhan Yüksel

15.02.2021

Kedinizin genel beden tipini, potansiyel hastalıklarını ve ilerleme derecesini gözlerinden ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER