YENİLER >

İki Yüzlü Kediler ‘Kimera’

İki Yüzlü Kediler ‘Kimera’

Kediciler, internette bu kediyi gördüğünüzde bunun bir fotoğraf hilesi olduğunu düşünmüş olabilirsiniz. İnternet fenomeni bu kedicik tamamen gerçek, sadece genetik bir mutasyon sonucu diğer kedilerden farklı görünüyor.

Arjantin'de yaşayan Quimera isimli kedinin iki farklı yüzü var. Amerika’daki Venüs isimli kedi de iki farklı göz ve tüy rengine sahip. Dünya’da bunun birçok örneği daha var. Tüm bu kedilerin ortak özelliği ise kimerizm adlı genetik mutasyon sonucu görüntülerinin normal bir kediden farklı olması.

Ancak her iki renkli kedi kimerizm bozukluğuna sahip değildir. Yüzünün yarısı farklı, diğer yarısı farklı renk olan kimera kedilerde, çoğunlukla iki göz de birbirinden farklı renk olur. National Geographic'te de açıklandığı gibi bilim dünyasında bu isim " iki kaynaşmış embriyonun neden olduğu iki tip DNA içeren kedilere verilir.

Columbia Üniversitesi Genetik ve Gelişim Profesörü Virginia Papaioannou'nun açıklamasında, "Bir kimera, en az iki farklı orijinal embriyonun hücrelerinden oluşan kompozit bir bireydir. Eğer yeterince erken kaynaşırlarsa, genetik girdisi tamamen farklı iki kişiden olan tek bir organizmaya dönüşür. Bir mozaikte sadece bir kişi vardır ve hücrelerinde farklı genetik bileşenlerin aktif olması gerekir. Öbür türlü, bir kimera, çok daha sıra dışı ve beklenmedik bir olay olabilir" diyor.

Tüm bu anormal dış görünüşünün yanından kimerizm bozukluğuna sahip kediler, tamamen normal kedi davranışları sergiliyor.

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Hapşırır?

19.08.2021

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kediler de insanlar ...

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Kediler Alemi

Kedilerde Kan Grubu

09.10.2021

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi ...

Yeni Ev ve Kediler

22.07.2021

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...

Sıradan Kedi Yoktur

19.07.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kedi Hafızası

26.03.2021

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER